İntikamını özgürleşerek alacağız

Kadın Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 20:00

  • 8’inci yılına giren Paris Katliamı’nı şiddetle kınayan PAJK, “Sara yoldaşın intikamını almak, bizim en temel amacımızdır” derken PKK, “Dokuzuncu yılda Paris katliamına karşı mücadeleyi ‘Özgürlük Zamanı’ direniş hamlemizle birleştirerek dört parça Kürdistan’da, tüm Ortadoğu’da ve dünyanın dört bir yanında çok daha güçlü geliştireceğiz” dedi. 

PAJK Koordinasyonu ve PKK Yürütme Komitesi, Paris’te 9 Ocak 2013’te Paris’te PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin), Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in (Ronahi) katledilmelerinin yıldönümüne ilişkin birer yazılı açıklama yaptı. 
“Katliamın sorumluları cezalandırılıncaya kadar mücadeleyi zirvede yürüteceğimizin ve özgür yaşamı inşa edeceğimizin sözünü veriyoruz” denilen PAJK Koordinasyonu açıklamasında, “Sakine Cansız, kadın öncü partisi PAJK’ın çizgisini oluşturmuştur” denildi.   

İntikamı amacımızdır

Her üç kadının birlikte hedeflenmesinin rastgele bir durum olmadığının altı çizilen açıklamada, “Önder Apo çizgisindeki kadın özgürlük iradesine yapılan bu saldırı büyük bir saldırıdır. Bu saldırı karşısında yürütülecek mücadele de büyük olmak zorundadır. Sara yoldaşın intikamı, ancak tüm kadınların özgür olmasıyla alınmış olacaktır. Hiçbir kadının hiçbir gerekçeyle katledilmediği, kaybettirilmediği, yok edilmediği, küllerinin beton altına gömülmediği, kendisi olmaktan çıkmaya zorlanmadığı, özgür yaşamı temsil etmesinin engellenmediği, yaşam öncüsü olmasının önü alınmadığı bir yaşam, özgür yaşamdır. Ve ancak bu yaratıldığında Sara yoldaşın intikamı alınmış olur. Ve Sara yoldaşın intikamını almak PAJK olarak bizim en temel amacımızdır” ifadeleri yer aldı. 
Açıklamada son olarak, “Kadınlar başta olmak üzere tüm halkımızı, Ortadoğu halklarını, özgür yaşam hayali kuran tüm insanlığı, özgürlüğü sağlama hamlemize yeni direniş yılının ruhuyla aktif katılmaya, her yerde ve her koşulda eylemleri yükseltmeye, faşizmi tüm kurumlarıyla birlikte yıkmaya ve özgür yaşamı inşa etmeye çağırıyoruz” denildi.

Yüzyılın en vahşi saldırılarından

PKK Yürütme Komitesi ise, halk ve hareket olarak katillerden daha güçlü hesap soracaklarını ve amaçlarını büyük başaracaklarını kaydetti. 
Paris Katliamı’nın AKP’nin gerçekleştirdiği bir katliam olarak nitelenen açıklamada, şöyle denildi: “Katliam kararını Tayyip Erdoğan başbakanlığındaki AKP hükümeti vermiş, katliamı ise Tayyip Erdoğan’ın kara kutusu olan Hakan Fidan başkanlığındaki Türk istihbarat örgütü MİT planlayıp uygulamıştı. Katliamda tetikçi olarak MİT mensubu Ömer Güney kullanılmıştı. Kendisini ‘devrimci’ olarak gösterip Özgürlük Hareketimizin içine sızmaya çalışan Ömer Güney, Paris’in merkezinde üç Kürt kadın devrimciyi planlı bir biçimde tabanca ile vurarak katletmişti. Katliam ardından tetikçi Ömer Güney yakalanırken, AKP yöneticileri Tayyip Erdoğan, Hüseyin Çelik ve M. Ali Şahin de yaptıkları açıklamalarla söz konusu katliamı kendilerinin kararlaştırdığını adeta üslenmişlerdi.
Bütün bunlar Fransa Savcılığı tarafından açığa çıkartılmış ve hazırlanan iddianamede işlenmiş olmasına rağmen, mahkemenin başlamasına yirmi gün kala tutulduğu cezaevinde katil Ömer Güney’in öldüğü açıklanarak, 9 Ocak 2013 Paris katliamının Fransa adliyesindeki yargılaması yapılmadı ve dava düşürüldü. Böylece katil Tayyip Erdoğan Hükümetinden Fransa yargısı hesap soramadı ve adaletin gereğini yerine getiremedi. Fransa yargısı bu biçimde kendisini adeta katliamın suç ortağı haline getirdi. Dahası gerçekten Ömer Güney öldü mü, öldürüldü mü, yoksa ‘öldü’ denilerek cezaevinden çıkartılıp başka yerlere mi götürüldü; yargılama yapılmadığı için tüm bunların hiçbiri netleşmeyip birer soru işareti olarak kaldı.”

Hesap sorduk

Açıklamada, 8 yılda faşist katillerden hesap sormanın önemli ölçüde gerçekleştirildiği, dünyanın tüm devrimci-demokratik güçleri birleştirilip, Sara, Rojbîn ve Ronahî’yi kadın devriminin sembolleri haline getirilerek dünyaya tanıtıldığı ve kadın ve halk düşmanı Türk devleti ve AKP-MHP faşist diktatörlüğünün  teşhir edildiği ifade edildi. 

‘Özgürlük Zamanı’

9’uncu yılda ise “Paris katliamına karşı mücadeleyi ‘Özgürlük Zamanı’ direniş hamlemizle birleştirerek dört parça Kürdistan’da, tüm Ortadoğu’da ve dünyanın dört bir yanında çok daha güçlü geliştireceğiz. İmralı tecridini kırarak, AKP-MHP faşizmini yıkarak, TC işgaline karşı her alanda direnerek Paris katliamcısı faşistlerden daha güçlü bir biçimde hesap soracağız. Paris katliam şehitlerimiz Sara, Rojbin ve Ronahi yoldaşları Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünde, özgür Kürdistan ve demokratik Türkiye ve Ortadoğu’da yaşatacağız. Hareket, halk ve dostlarımız olarak Apocu çizgide ve kahraman şehitlerimizin izinde özgürlük için daha güçlü direneceğiz ve daha büyük kazanacağız” denildi. 
Son olarak ise şu çağrı yapıldı: “Paris katliamını daha güçlü ve kitlesel eylemlerle protesto etmeye, her alandaki protesto eylemlerine çok daha güçlü bir biçimde katılım göstermeye, dokuzuncu yılında Paris katliamına ve bu tür katliamları ortaya çıkartan AKP-MHP faşist diktatörlüğüne karşı Özgürlük Zamanı Direniş Hamlemizi zafer çizgisinde geliştirmeye ve zengin eylemlerle yürütmeye çağırıyoruz!”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.