İpsiz Recep’in torunları yaşıyor

23 Eylül 2020 Çarşamba - 20:02

  • Karadeniz’de yaşanan ırkçı saldırıların daha önce Rum ve Ermenilere dönük saldırılarla bağlantılı olduğunu kaydeden HDP PM Üyesi Seçkin Kır, “İpsiz Recep ve Topal Osman zihniyeti devam ediyor” dedi.

Devletin özellikle Kürt düşmanlığını her daim insanların hafızasında tutmak istediğini belirten Kır, bunun için Sinop’tan Artvin’e kadar karayolundaki bütün üstgeçitlere çatışmalarda ölen askerlerin isimlerinin verildiğini ifade etti. 

Karadeniz kentleri sık sık yaşanan ırkçı saldırılar ile gündemde. Hemen hemen her yıl, bölgeye mevsimlik işçi olarak giden kişilere dönük ırkçı saldırılar gerçekleşiyor. Geçen yıl iki işçi katledildi. 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammami’nin 14 Eylül’de Samsun’da öldürülmesi de bunun son örneği oldu. Bölgede, bu saldırılar sadece işçilere dönük gerçekleşmiyor. Geçmiş dönemlerde HDP’li siyasetçilere dönük de kimi saldırılar yaşandı. “Kürt düşmanlığının” her geçen gün daha da derinleştiği saldırıların yanı sıra Hrant Dink ve Santa Maria Kilisesi papazı Santoro cinayetlerinin faillerinin de Karadenizli gençler olması dikkati çekiyor.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Karadeniz örgütlenmesinde yer alan Seçkin Kır, ırkçı saldırıların nedenlerini görmek için bölgenin tarihsel arka planına bakmak gerektiğini söyledi. Kır, bölgedeki ırkçılığın temellerinin 100 yıl önce atıldığını ifade etti. Kır, “Bölge ağırlıklı olarak Ortodoks Rumlardan, Ortodoks ve Katolik Ermenilerden oluşurken, Osmanlı’nın son zamanları ile birlikte bu nüfus bir kırıma uğratıldı. Özellikle Cumhuriyet ile birlikte bu kırım daha da yoğunlaştırıldı ve bu halklar tamamen imha edildi. Buralara göç ile birlikte yeni yerleşim alanları açıldı. Kendisine Türk diyen yerli nüfus boşaltılan yerlere yerleştirildi, gayri müslimlerin mülklerine el konuldu” dedi. 

Topal Osman zihniyeti

 Bölgeye yerleştirilen ‘ayrıcalıklı tabakanın’, varlığını devlete borçlu hissettiğini dile getiren Kır, “Dolayısıyla Rum ve Ermeni nüfusun yok edilmesi bu yeni ‘tabakanın’ tekçi, homojen ve kültürel bakımdan fakir oluşu nedeniyle kendi kimlik kodlarının dışındakilere karşı düşmanlığı da ortaya çıkardı. Müesses nizam her daim Karadeniz’i bu özelliklerini bilerek her türlü propaganda ile yaşatmaya çalışıyor. Müesses nizam, Rumları ve Ermenileri, İpsiz Recep ve Topal Osman gibi cezaevinden devşirdikleri suçlulardan oluşturulan çetelerle yok etti. Aynı zihniyet günümüzde de devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kürt düşmanlığı diri tutuluyor

 “Hrant Dink’i ve rahip Santaro’yu katledenler de bu zihniyetin sürdürücüleridir” diyen Kır, JİTEM kurucusu Veli Küçük’ün de yıllarca Giresun’da görev yaptığını hatırlattı. Kır, Karadeniz’de HDP’li olmanın bedel ödemek anlamına geldiğine işaret ederek, devletin özellikle Kürt düşmanlığını her daim insanların hafızasında tutmak istediğini belirtti. Kır, bunun için Sinop’tan Artvin’e kadar karayolundaki bütün üstgeçitlere çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin isimlerinin verildiğini ifade etti.  SAMSUN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.