İşçi intiharları 6 kat arttı

11 Kasım 2020 Çarşamba - 15:00

  • CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan, işçi intiharlarının 6 yılda 5 kat arttığını söyledi.

 

Kocaeli Dilovası’nda bulunan bir ambalaj fabrikasında çalışan Bayram Kömürcü, 20 Şubat’ta depoda kendini asarak yaşamına son verdi. Kömürcü’nün intihar nedeninin, ”ekonomik ve ailevi sıkıntılar” olduğunu söyleyen iş arkadaşları, ölümünden sonraki saatlerde arkadaşlarının cenazesi yerdeyken bile çalıştırılmaya devam ettiklerini belirtti.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bir mermer ocağında çalışan 43 yaşındaki Ümit K. de 15 Mayıs 2020’de kendini asarak yaşamına son verdi.

Bir süredir işsiz olan İsmail Devrim, liseye giden oğlunun okul kıyafeti olmadığı için derse alınmak istenmediğini öğrendi. Oğlunun anlattıklarıyla akşam evde bunalıma giren iki çocuk babası 45 yaşındaki İsmail Devrim, 20 Eylül 2018’de sabaha karşı 06.00 sıralarında evin banyosuna girdi ve kendini iple astı.

Bunlar Türkiye’de son yıllarda intihar eden işçilerden sadece üçü. CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütçesi üzerine yaptığı konuşmada İSİG verilerine dayanarak son altı yılda işçi intiharlarının beş katına çıktığını paylaştı: ”Türkiye’de işçi intiharları işsizlik ve güvencesizlikle doğru orantılı şekilde artmaktadır” Emecan, şunları paylaştı: ”2013’te 15, 2014’te 25, 2015’te 59, 2016’da 90, 2017’de 89 ve 2018’de 73 işçi intihar etmiştir. Yıllar bazında intihar eden işçi sayısı gittikçe artmaktadır. Son 6 yılda çalışma koşullarına bağlı sebepler yüzünden yaşanan intiharlar 5 katına çıkmış ve 351 kişiye ulaşmıştır.”

Emecan, güvencesiz çalışmanın, yoksullaşmanın ve gelir seviyesinin düşmesinin işçilerde intiharları tetikleyen nedenler arasında olduğunu söyledi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Sözcüsü Murat Çakır, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, söz konusu rakamların yoksul insanların daha çok hayatına son verdiğine dair genel bir görüntü sunduğunu belirterek, İSİG verilerine göre de işçi intiharlarında bir artış görüldüğünü kaydetti.

Toplu intiharlar kaygısı

DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin de işçi intiharlarındaki artışın vahim bir hal aldığını kaydederek, şunları dile getirdi: ”İnsanlar sürekli işini kaybediyor. Elindeki avucundakini tüketiyor. Borçlular. Durum vahim. Böyle devam ederse önümüzdeki dört ay sonra bu sefer toplu intiharlar başlayabilir. Yakın zamanda TV’de gördük. Birisi intihar eden bir kişiye müdahale ediyor ‘en niye çıktın ben intihar edecektim’ diyor. Çok komikmiş gibi bu intihar sırası diye haber yapıldı. Biz bu vakaları çokça göreceğiz ve yaşayacağız. Ekim’de 270 kişi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Evet bunlar iş cinayeti ama aynı zamanda birçoğu intihardır.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.