İşim değil, onların düşüncesi değişti

Kadın Haberleri —

5 Şubat 2023 Pazar - 18:40

Nevin Akgündüz

Nevin Akgündüz

  • Samanlığını fırına dönüştürerek 20 yıldır geçimini sağlayan Nevin Akgündüz “İlk zamanlar ‘bir kadının fırında ne işi var’ diyorlardı. Ama o zamandan bu zamana çok şey değişti. Ben işimi bırakmadım, onlar kendi düşüncelerini bıraktı” dedi.

Amed’in Piran (Dicle) ilçesinde yaşayan Nevin Akgündüz, 20 yıl önce samanlığını temizleyerek fırına dönüştürdü. 8 kızı ile birlikte işletmeye başladığı fırın Nevin Akgündüz’ün geçim kapısı oldu.

Fırını açtığı yıllarda kadınların çalışma hayatına katılmasının toplum tarafından hoş karşılanmadığını söyleyen Akgündüz, geri geleneksel tüm baskıları yıkarak, ilçede kadınların çalışma hayatına girmesi için bir kıvılcım çaktı. Bugün kapısı tüm kadınlara açık olan fırında, evinde hamurunu yapan her kadın ekmeğini pişirebiliyor.

Fakat birçok zorluğun üstesinden gelerek 20 yıldır ayakta tuttuğu ekmek teknesi, şimdilerde ekonomik krizin etkisinde. Nevin Akgündüz, artan odun ve un fiyatları nedeniyle eskiye oranla üretimin düştüğünü söylüyor.

Erkeklere muhtaç olmayın

Fırını ilk açtığı yıllarda insanların ona farklı gözle baktığını ve işlerinin ilk zamanlarda çok iyi olmadığını söyleyen Nevin Akgündüz, çocuklarının da desteği ile bugünlere kadar geldiğini dile getirdi. Akgündüz, “Benim 8 tane kızım vardı ve kızlarımda dışarıda çalışamıyordu. Ben de bu duruma dur deyip bu fırını açtım. Çok da iyi yaptım. Kızlarımla 20 yıldır bu fırında çalışıp geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Kızlarım evli ancak bana hala yardım ediyorlar. Birlikte üretip birlikte kazanıyoruz. Kadınların hepsi fırıncı olsun demiyorum ama kendileri için her şeyi yapsınlar ve çabalasınlar. Kimseden destek beklemeden kendi geçimlerini sağlayabilsinler. Ne erkeklere, ne eşlerine muhtaç olmasınlar” sözlerini kullandı.

‘Ben işimi bırakmadım’

Fırını açtığı ilk zamanlarda insanların tuhaf bakışlarına maruz kaldığını aktaran Nevin Akgündüz şöyle dedi: “İlk zamanlar ‘bir kadının fırında ne işi var’ diyorlardı. Ama o zamandan bu zamana çok şey değişti. Ben işimi bırakmadım, onlar kendi düşüncelerini bıraktı. Bu fırını açtığım zamanla şimdiki arasında çok fark var.”

‘Bazı insanlar ekmek bile alamıyor’

Son olarak yaşanan ekonomik krize de dikkat çeken Nevin Akgündüz, krizin kendilerine yansıdığını, odun fiyatlarının artması nedeniyle fırınını eskiye oranla daha az yaktığını dile getirdi. Nevin, “Eskiden insanlar daha çok hamurla yanımıza gelip daha çok ekmek pişiriyorlardı. Ama şimdi ekonomik kriz hem onları hem de bizleri etkiledi. Artan odun ve un fiyatları bütün fırıncıları etkiliyor. Eskiden işim çok daha iyiydi, şimdiden daha fazla kadın gelip ekmek yapıyordu. Ama ben de odun nedeniyle fırını eskisi gibi çalıştıramıyorum. Kadınlar zaten krizden etkileniyor, ben daha çok etkilenmesinler diye hiç zam yapmadım. İnsanlar her anlamda çok perişan. Bazı insanlar ekmek bile alamıyor, alırken de artık sayarak, dikkat ederek alıyorlar” sözleri ile yaşadığı zorlukları anlattı.

MEDİNE MAMEDOĞLU / NÛJINHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.