İşkence raporu verilmedi

17 Mayıs 2021 Pazartesi - 17:00

  • Polis ve bekçiler tarafından dövüldüğü görüntülere yansımasına rağmen 15 yaşındaki V.S.’ye gözaltındayken darp raporu verilmedi. V.S., serbest bırakıldıktan sonra gittiği özel hastanede darp raporu aldı.

Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda 13 Mayıs akşamı koronavirüsü tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiğini öne süren polis ve bekçilerin saldırısına uğrayan ve daha sonra gözaltına alınan 15 yaşındaki V.S. ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde ”Görevli memura mukavemet”ten işlem yapılan V.S., bekçi ve polislerce darp edildiği görüntülere yansımasına rağmen “adli muayene” için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “sağlam raporu” verildi. Hastanede darp raporu alamayan V.S., serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Özel hastanede muayene edilen V.S.’ye “Darp rapor”u verildi. Darp raporunda şunlar belirtildi: “Frontal bölgede (alın) abrazyon (yırtık) yarası. Burun çevresinde kızarıklık, boyunda kızarıklık. Kafa arka kısmında ödem, şişlik, kızarıklık. Sağ dizde abrazyon yarası, sağ el bileğinde ödem.” 

Polis ve bekçilerin şiddetine maruz kalan oğlunun durumuna ilişkin konuşan baba Salih Solmaz, “Oğlumun her yeri yara bere içinde, ama darp kağıtta darp yazılmıyordu. Özel bir hastaneye götürdük. Hastanede aldığımız raporda alnında, burnunda, göğüs ve sırtında yaralar ve kızarıklık var. Kafasının arkasında ödem ve şişlik var. Diz ve bileklerinde şişlik var. Her şeyi geçiyorum; görüntüler ortada, nasıl darp yok” diyerek, yaşananlara tepki gösterdi. 

Çocuğuna uygulanan şiddetin faillerinin cezalandırılması için hukuki girişimlerde bulunacağını belirten Solmaz, bu işkenceyi uygulayanların hesap vermesi gerektiğini söyledi.  BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.