İşkence yapanlara değil, belgeleyene soruşturma

1 Kasım 2020 Pazar - 15:01

  • HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’e, evinin basılması sırasında köpekli işkence yapılmasını belgeleyen avukatı Gülistan Ataş hakkında tahkikat başlatıldı.

 

HDP’li Çetin’in Amed’deki evi 26 Haziran günü Türk polisleri tarafından basılmıştı. Polis Özel Harekat (PÖH) elemanları tarafından köpek saldırtılarak işkenceye maruz bırakılan Çetin'in göbeğinde ve bacaklarında ısırıkların oluştuğuna dair fotoğraflar basına yansımıştı. İşkencenin izlerini belgelemek için görüş sırasında fotoğraflar çeken Av. Gülistan Ataş, orada bulunan polislerce engellenmek istenmişti. Sonrasında Av. Ataş'ın müvekkili Çetin, avukat görüşünden kaçırılarak adliyede bir odaya kapatılmıştı. Av. Ataş ile HDP Amed milletvekilleri Dersim Dağ ve Semra Güzel'in ısrarları sonucunda Çetin, apar topar kapatıldığı odadan çıkarılmıştı. Çetin, Diyarbakır Emniyeti’nden Mardin Emniyeti’ne sevk edilmişti. Çetin'in avukatı Ataş, başka bir müvekkili ile görüşmek üzere gittiği esnada, orada bulunan siyasi polisler Av. Ataş'tan ifade almak istemişti, ancak ifadesini savcıdan başkasının alamayacağını belirtmişti. Çetin'e yapılan işkenceyi belgelediği için hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın da Av. Ataş hakkında tahkikat başlattığı anlaşıldı. Tahkikata ilişkin konuşan Av. Ataş, "Avukat olarak görevimi yerine getirdim. İşkenceyi belgelemek gerek yasal gerek insani bir sorumluluktur. Bu konuda kolluk görevini yerine getirmiş olup, müvekkilimin uğramış olduğu işkenceye dair sorumlular hakkında işlem başlatması gerekiyordu. Ancak bunun yerine işkenceyi belgeleyen avukatı engellemek ve onu hedef göstermeyi görev bildiler. Fakat bilinsin ki açılan soruşturma dolayısıyla değil, müvekkilimin uğramış olduğu işkence suçundan ve suçun örtbas edilmeye çalışılmasından dolayı üzgünüm" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.