Jeneratör yerine güneş paneli

Yurt Dışı Haberleri —

Medico International dayanışma gecesi

Medico International dayanışma gecesi

  • DAİŞ ve Türk devletinin saldırıları sonucu enerji kaynaklarının büyük zarar gördüğü Kuzey ve Doğu Suriye’de insan sağlığını tehdit eden jeneratörlere alternatif olarak güneş panelleri kurulacak.
  • Almanya'da bunun için sivil toplum örgütleri ve aktivistler tarafından kampanya başlatıldı ve Berlin’de bir dayanışma gecesi düzenledi. Hedef; 1 milyon Euro toplamak.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Kuzey ve Doğu Suriye’de güneş panelleri kurarak, insan sağlığı ve iklimi tehdit eden jeneratörlerin kullanılmaması için  kampanya başlatıldı. Almanya'daki sivil toplum örgütleri ve aktivistler tarafından başlatılan, uluslararası yardım kuruluşu Medico İnternational’in de desteklediği projenin hedefi 1 Milyon Euro.

Belediye binalarına, hastanelere, okullara ve kadın sığınma evlerine güneş panelleri kurulması için başlatılan kampanya kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de önceki gün dayanışma gecesi düzenlendi.

 

 

Enerji kaynakları zarar gördü

Dayanışma gecesinde Heyva Sor adına konuşan Sherwan Bery, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne yardımların yeterince ulaşmadığına dikkat çekti. Türk devletinin saldırılarının yaşam koşullarını alt üst ettiğine işaret ederek “Tüm altyapı ve üstyapılara yönelik saldırılardan sonra içme suyu ve enerji kaynakları zarar gördü, hatta kullanılamaz hale geldi. İklim ve insan hayatına zarar vermeyen enerji kaynakları için güneş panelleri kurulması için çalışmalar başlattık” dedi.