Kadın düşmanı istenmiyor

Kadın Haberleri —

28 Mart 2021 Pazar - 17:03

  • Türkiye’nin birçok kentinde bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilen bir kadın düşmanını istemediklerini deklere etti. 

HABER MERKEZİ

Türk devletinin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararının açıklandığı günden beri alanlarda olan kadınlar, Cumartesi günü de Ankara, İstanbul, Antalya, Mersin, İzmir, Êlih ve Adana’da protesto gösterileri düzenledi.

Polisin ablukaya aldığı Ankara’nın Sakarya Caddesi’ne “Sokakta kazandık, sokakta savunacağız. İstanbul sözleşmesi yaşatır”,  “12’nci Cumhurbaşkanı kadınlar seni istemiyor”, “Feministler burada Tayyip Nerde?” pankartları taşıyan kadınlar adına Rüya Özgür, açıklama metnini okudu. Sözleşmelerin devlete sorumluluk yüklediğini kaydeden Özgür, “Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz. AKP Genel Başkanı tarafından imzalanan bu karar hukuka aykırıdır. Parlamentonun onayladığı bir anlaşmadan kararnameyle çıkmak yasama yetkisinin gasp edilmesidir. Karar usulüne uygun alınmış olsaydı da bizim için meşru olmayacaktı. Kadınların mücadeleyle kazandığı sözleşmeyi fesheden her kim olursa olsun kadınlara savaş açmış demektir. Buradan ilan ediyoruz kararınızı tanımıyoruz” dedi.
 
İlk haftada 9 kadın katledildi

Haklarına ve hayatlarına sahip çıkan kadınların burada olduğunu, ama sözleşmeden geri çekilen iktidarın tek kelime etmediğine dikkati çeken Özgür, iktidarın “kadına şiddete sıfır tolerans” sözlerini hatırlatarak, “Sıfır toleransın ilk haftasında bu ülkede tam 9 kadın katledildi. Neredeyse her gün kadın cinayetleriyle uyanıyoruz. Bu sabah karnındaki bebeğiyle katledilen 17 yaşındaki Sezen Ünlü’nün katledildiği haberini aldık. Yine bu hafta iktidar eliyle hedef haline getirdiğiniz LGBTİ+ların canlı yayında işkenceye uğramasına tanık olduk. Boğaziçi’nde gökkuşağı bayrağı taşıyan üniversitelileri gözaltına aldınız. Sokakları terk edeceğimizi mi sanıyorsunuz?” diye belirtti.