Kadın örgütleri: Poyraz'ın duruşmasında olacağız 

26 Aralık 2021 Pazar - 17:35

.

.

  • Kadın örgütleri 29 Aralık’ta görülecek olan Deniz Poyraz davası için sahiplenme çağrısında bulunarak, görülecek olan ilk duruşmada bulunacaklarını duyurdu.

 

ÖZLEM YAYAN / MA

HDP İzmir il binasına 17 Haziran’da silahla giren ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılanacağı davanın ilk duruşması 29 Aralık’ta görülecek.

İzmir Bayraklı Adliyesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayacak olan duruşmaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından birçok sivil toplum kuruluşu, kadın örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve Poyraz’ın ailesi ile arkadaşları katılacak. Duruşma öncesi Pervin Buldan’ın ve Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir Platformu’nun açıklama yapacak.

.
Berna Çelik

Sahiplenme gidişatı etkileyecektir

Duruşma öncesi kadın örgütleri davanın sahiplenilmesi için çağırıda bulundu.

Türkiye’de artan erkek ve devlet şiddetine dikkat çeken HDP Kadın Koordinasyonu üyesi Berna Çelik, Deniz Poyraz’ın devlet gözetimi altında olan il binalarında katledildiğini söyledi. Saldırının Türkiyeli tüm kadınlara yönelik olduğunu dile getiren Çelik, “Fail bu saldırıyı ve katliamı tek başına yapmadı, yapamaz da. O nedenle mahkemeyi sahiplenilmesi, mahkemenin gidişatını da etkileyecektir. Kadın örgütleri, barolar, ve sivil toplum örgütlerinin sadece adliye kapısının önüne değil, müdahil olmak için de davaya katılmalarını istiyoruz" diyerek güçlü bir katılım çağrısında bulundu.

.
Gizem Coşkun

Üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz

Birbirlerinden cesaret alan bir erkek devlet şiddetiyle karşı karşıya olduklarını dile getiren Kadın Savunma Ağı’ndan Gizem Coşkun ise, “Erkek-devlet şiddeti sonucu Deniz katledildi. Bu tarz katliamlarda iktidarın, faili aklamaya çalıştığını ve koruduğunu biliyoruz. Poyraz davası da böyle bir dava. Katliamın üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Hem Deniz’i sahiplenmek için hem de bu davanın üstünün kapatılmaması için kadınların müdahil olması gerekiyor. Kadın mücadelesi yürüten bütün kadınların hissettiği tek bir şey var: Bu davanın sahiplenilmesi, üstünün kapatılmaması, delillerin yok edilmemesi ve bu failin gerekli cezayı almasıdır” dedi.