Kadın Parti Okulu kurulacak

Dosya Haberleri —

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

8-9 Eylül’de iki günlük kadın konferansı yapan Yeşil Sol Parti'nin konferans sonuçlarını Kadın Meclisi Sözcüsü Canan Çalağan ile konuştuk.

  • Parti içinde genç kadınları güçlendirecek kimi eğitim faaliyetlerini bugüne kadar hayata geçirmiş olsak da yeterli olmadığı tespit ettiğimiz eksikliklerden biri. Konferansımızda karar altına aldığımız önemli konulardan biri de önümüzdeki dönem Kadın Parti Okulumuzun kurulması olmuştur. Önümüzdeki dönem genç kadınlara özgü eğitim ve güçlendirme programlarını hayata geçirecektir.

MIHEME PORGEBOL

Yeşil Sol Parti, yeniden yapılanma ve inşa süreci dahilinde 8-9 Eylül’de iki günlük bir kadın konferansı gerçekleştirdi. Önümüzdeki döneme dair mücadelenin yol ve yöntemlerinin tartışıldığı konferans sonunda 3. Yol'da ısrar eden politikaların önemine vurgu yapılırken kadın kazanımlarına dönük saldırılar, tecrit ve ülke genelindeki hak ihlallerine vurgu yapıldı. Topyekûn mücadelenin önemine odaklanan konferansın sonuçlarını Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Canan Çalağan’la konuştuk.

Konferansınız nasıl geçti ve konferanstan çıkan sonuçların önümüzdeki dönemde Yeşil Sol Parti’nin kadın politikalarına nasıl bir etkisi olacağını öngörüyorsunuz?

Mayıs seçimleri sonrasında hedeflediğimiz sonuçlara ulaşamamış olmamız nedeniyle yaptığımız değerlendirmeler, seçimlerde açığa çıkan başarısızlığın bir sonuç olduğu ve bu sonucun parti yapımızda bir süredir devam eden ideolojik politik ve örgütsel zayıflama ili ilişkili olduğu tespitini yaptık. Bu kapsamda yeniden yapılanma perspektifiyle il/ilçe örgütlerimizle bir araya gelerek, yaygın halk buluşmaları yaparak tüm eksikliklerimizi ve yetmezliklerimizi eleştiri özeleştiri temelinde açığa çıkaracak kapsamlı tartışmalar yürüttük. Bu tartışmalarda açığa çıkan temel sorun alanlarımızı ele alan ve yapacağımız konferansları güçlendirmek amacıyla merkezi çalıştaylar, gerçekleştirdik ve örgütlü olduğumuz tüm illerde konferans hazırlık toplantıları yaparak merkezi konferanslarımız gerçekleştirdik. “İsyanımızla büyüyor, Özgürlüğümüzü savunuyoruz” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz büyük kadın konferansımızı böyle bir ön hazırlık sürecinden geçerek örgütledik. Sonuç itibariyle kadın konferansımızın coşkusu, açığa çıkan moral - motivasyon, katılım, tartışma ve kararlaşma düzeyi önümüzdeki dönem kadın eşitlik ve özgürlük mücadelemiz açısından güçlü bir iradeyi ortaya koyması bakımından son derece önemli olmuştur.