Kadın Sağlık Meclisi kuruldu

Kadın Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 18:00

  • Sağlık alanında çalışanlarının yüzde 80’ini kadınların oluşturduğu Rojava’da, örgütlenmeyi güçlendirmek ve kadın emeğini daha görünür kılmak amacıyla 21 kişiden oluşan Kadın Sağlık Meclisi kuruldu.

Rojava’da sağlık emekçisi kadınlar, “Sağlıklı kadın, sağlıklı yaşamın kaynağı ve gücüdür” şiarıyla ilk konferanslarını gerçekleştirdi.
Rimêlan’da yapılan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Sağlık Konferansı’na, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve 124 sağlık emekçisi katıldı.
Konferansta yıllık faaliyet raporları okundu ve rapor üzerine tartışmalar yürütüldü.
Söz alan delegeler, sağlık emekçilerinin çalışma esnasında karşılaştıkları engelleri dile getirdi.
Tartışmalarda katılımcıların sunduğu öneriler çerçevesinde bir dizi karar alındı. Kararlar şöyle:
* Kadın sağlık çalışanlarının mesleki ve düşünsel eğitimlerinin ve örgütlenme çalışmalarının devam ettirilmesi,
* Cizîr Bölgesi’nde kadınlara özel bir hastanenin açılması,
* Dêrazor’un Siwer ve Kesra bölgelerinde kadın-doğum kliniklerinin açılması,
* Her hastanede kadın bölümlerinin oluşturulması,
* Meme kanserinin erken teşhisi için bütün kantonlarda özel merkezlerin açılması.

 

21 kişilik meclis

Konferansta, sağlık alanında örgütlenmeyi güçlendirmek amacıyla 21 kişiden oluşan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Sağlık Meclisi’nin kuruluşu yapılan açıklamayla ilan edildi.

ANHA/QAMIŞLO

Sağlık alanının yüzde 80’i kadın

Katılımcılardan Raperîn Hesen konferansın sonuçlarını ANHA’ya değerlendirdi. Kadınların tarihte sağlık alanındaki başarılarından söz eden Raperîn Hesen, günümüzde kapitalist rejimlerin kadınları sağlık alanından uzaklaştırmaya ve kendi rejimlerinin hizmetine almaya çalıştıklarını belirtti, ardından Rojava Kadın Devrimi’yle birlikte değişen pozisyona değindi. Hesen, şunları kaydetti: Rojava devrimi, toplumun tüm sınıflarının katıldığı demokratik bir sistem kurmayı başardı. Sağlık sektörü, sağlık hizmetleri yeni bir aşamaya girdi. Tedavi etme ve izlemede kadınların rolünü yeniden aktifleştirdi. Bölgedeki savaş nedeniyle sağlık alanında zorluklarla karşılaşıyoruz ancak Özerk Yönetim kendi imkanları dahilinde sağlık alanına büyük destekler sundu. Kadınlar, aile ve toplumu sağlık alanında bilinçlendirmenin öncülüğünü yaptı. Şu anda sağlık kurum ve merkezlerinin yüzde 80’inde faaliyet gösteriyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.