Kadın tutsaklar rehin tutuluyor

Kadın Haberleri —

10 Ocak 2022 Pazartesi - 18:15

.

.

  • Hazine Alçı, 24 yıldır cezaevinde tutulan hasta bir tutsak. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde rehin tutulan Alçı, cezaevlerinde son dönemlerde kadın tutsakların infazlarının yakıldığını söyledi.

Hazine Alçı, 25 yaşındayken Ermenistan’dan Türkiye’ye teslim edilerek tutuklandı. İHD hasta tutsaklar listesinde yer alan ve yaklaşık 17 yıldır iç protezle yaşamaya çalışan Alçı’nın kalçası ve dizi arasında da neredeyse hiç kemiği yok.

Alçı’nın 1998 ile 2009 yılları arasında takılan platininin ardından, protezin değişimi kaçınılmaz olunca Ekim 2009 tarihinde Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bacağına yeni bir protez takıldı. Alçı bu protezi, “Protezden çok inşaat iskelesine benziyor” sözleriyle anlattı.

Düzenli kontrol ve tedavi olması gereken Hazine’nin sürekli olarak sağlığa erişim hakkı engelleniyor. Alçı’nın tüm hastalıklarına rağmen Adli Tıp Kurumu kendisine, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

İnfazları yakıldı

Jinnews’ten Marta Sömek’in sorularını yanıtlayan Hazine Alçı şunları kaydetti:

  • Yaklaşık 24 yıldır cezaevindeyim ve cezaevi demek hukukun gerçekten işlemediği bir yer demek. Nefes almak hariç her ne yaparsan devlet ve cezaevi idaresi için sana ceza verme gerekçesi oluyor, olabiliyor.
  • En son yaşadığımız bir örneği söyleyecek olursam, Ağustos ve Eylül ayında İmralı tecridini protesto eden sloganlar atıp şarkılar söyledik. Hiç kimseye bir zararımız olmadığı halde her birimize ayrı ayrı 3 ay hücre cezası verilmiş.
  • Yine son 6 aydır cezaları bitmiş olmasına rağmen Gülistan Çelik, Roni İnanç ve Leyla Akyıldız isimli arkadaşlarımız bu disiplin cezaları gerekçe gösterilerek tahliye edilmiyorlar.

Uçurtma suikast planı oldu!

  • Jiyan Erdinç isimli arkadaşımız, yazmış olduğu resimli bir masal kitabını idare kanalıyla ailesine göndermek isterken idare bu kitaba el koydu. Gerekçesi ise; bir çocuğun elindeki uçurtma balonunun Kürdistan'ın göğünde bir savaş uçağının kanadına takıldığından bahisle bunun devletin uçaklarına bir suikast planı olarak algıladıklarıymış.
  • Sağlık açısından yaklaşık 25 yıldır sağ bacağımda platin-protez var. Mevcut koşullarda tedavi koşullarım yok. Çünkü daha önce beni ameliyat eden hastane, “Seni ameliyat edemiyoruz çünkü sen masada kalırsın” dedi. 

Hücrede kalmamak için hastaneye gitmiyorum

  • Sırf muayene olmak için bile olsa hastaneye gidersem dönüşte pandemi gerekçesiyle uzun bir süre tek başıma bir hücrede kalmam gerekiyor. Ama ben kendime tek başıma bakamadığım için hücrede kalmamak için hastaneye gitmiyorum. Yaşadığım bu sorunların aynısını Jiyan Erdinç de yaşıyor. Onun bacağı şu an benimkinden çok daha kötü.
  • Neredeyse iki hafta içerisinde beş arkadaş katledildi. Bu arkadaşların peş peşe katledilmiş olmalarını aslında hem biz devrimci tutsaklara hem de özgürlük hareketimize bir mesaj içerdiğini düşünüyoruz. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.