Kadınlar el yordamıyla tarım yapıyor

Kadın Haberleri —

7 Kasım 2021 Pazar - 17:40

.

.

  • Dört mevsim yeşil olan Kobanê’nin Qinê ilçesinde tarımla uğraşan kadınlardan Helim Bilel, “Her ne kadar tarım araçları çıkmış olsa da biz hala elimizle tarım yapıyoruz. İş yapmak sağlık açısından da önemli” diyor.

DILUCAN BOZÎ /NÛJINHA

Kobanê’nin Qinê ilçesinde kadınların neredeyse tamamı tarım alanında çalışıyor. Fırat nehri üzerinde bulunan ilçede; nar, elma, incir, şeftali, zeytin, fıstık ve daha birçok meyve, sebze yetişiyor. Qinê ilçesinin toprağı dört mevsim yeşil. Tarımla uğraşan kadınlardan Helim Bilel, Qinê ilçesinin kadın emeğiyle anıldığını söylüyor.

Tüm kadınlar çalışıyor

Yapıtları işi ve elde ettikleri ürünlere değinen Bilel şöyle diyor: “Bu ayda buğday, arpa, bakla, mercimek gibi ürünleri ekiyoruz. Yağmur yağmadan önce ekim işimizi yapmamız gerekiyor. Ben evimin ihtiyacı olan şeyleri ektim. Evimin önünde küçük bir bahçe yaptım. Bu bahçeye maydanoz, sarımsak, soğan gibi şeyler ektim. Her yıl bu dönemde topluyorum. Sabah erken kalkıp bahçe ile ilgileniyorum. Şuan nar mevsimindeyiz. Bu nedenle nar reçeli yapıyorum.” Köyde tüm kadınların çalıştığını söyleyen Bilel, eşinin de kızının da çalıştığını dile getiriyor. Herkesin sadece kendini geçindirecek kadar çalıştığını dile getiren Bilel, 4 mevsim boyunca sadece iki ay çalışmadıklarını dile getiriyor.

 

.
.

Çalışmak insan sağlığı için önemli

Bilel, “Her ne kadar tarım araçları çıkmış olsa da biz hala elimizle tarım yapıyoruz. İş yapmak sağlık açısından da önemli” diyerek, çalışmanın insanın bedeni ve ruhu üzerindeki etkisine değiniyor. “Şuan nar, susam, mısır dönemi” diyen Bilel, bunlardan sonra da buğday ve arpa ekeceklerini söylüyor. 

Kadının emeğine ve yaratıcılığına da dikkat çeken Bilel, kadınların emeğiyle yaşamın daha da güzelleştiğini ifade ediyor. 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.