Kanı bozuk müdüre yeni görev

12 Eylül 2022 Pazartesi - 18:15

  • Kürt öğrencilere “Kanı bozuklar” diyen okul müdürü Ömer Çakır, kısa süreli sürgünün ardından yeniden Batman merkezde bir okula müdür olarak atandı.

 

Batman'da Petrol Anadolu Lisesi'nde müdürken öğrencilere "Kanı bozuklar, soysuzlar, vatan hainleri" sözleriyle hakaret eden Ömer Çakır, Beşiri ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gönderildikten kısa bir süre sonra yeniden kent merkezinde bir okula müdür olarak atandı. Öğrenci velilerini "Vali arkadaşım" sözleriyle tehdit eden Ömer Çakır'ın hakkındaki soruşturmanın halen tamamlanmadığı ve yeni eğitim öğretim yılında Batman merkezde bulunan Cengiz Topel Ortaokulu’nda müdür olarak görevlendirildiği öğrenildi.  

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman Şubesi Başkanı Nurettin Şimşek, ırkçı öğretmenin tayinine tepki gösterdi. Şimşek, "Söz konusu şahıs ile ilgili hazırlanan soruşturma raporları, sadece bu durumla ilgili değildir. Okul tuvaletlerini bilinçli bir şekilde kapalı tutarak öğrencileri baskılamaya çalışması, zaman çizelgesine ve çalışma esaslarına riayet etmemesi, memurluk makamına yakışmayan davranışlarda bulunmaması hususları da açığa çıkmasına rağmen ceza teklifi dahi yapılmadı" dedi.  

Ömer Çakır'ın şikayetçi olan öğrenci velilerine “vali arkadaşım” sözleriyle tehdit ettiğini anımsatan Şimşek, tayinle birlikte bu tehdidin gereğini yerine getirildiğini söyledi. Şimşek, ırkçılık yapan öğretmenin merkeze yeniden tayin edilmesinin "kabul edilemez" olduğunu söyledi. 

Ülkü Ocakları'na üye olan ve Türk Eğitim Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı olan Ömer Çakır, geçtiğimiz yıl İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik etmediğini ileri sürdüğü öğrencilere “Kanı bozuklar” şeklinde hareket etmişti. Çakır, daha sonra “Vatan hainleri” diyerek, öğrencileri saatlerce soğuk havada bekletmişti. Çakır, duruma karşı yanına gelen öğrenci velilerini de tehdit etmişti. Durumun kamuoyuna yansıması üzerine Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayın soruşturulması için müfettiş talebinde bulunmuştu. Müfettişlerin ifadelerine başvurduğu öğrenciler, velililer ve Petrol Anadolu Lisesi müdür yardımcıları A. I. ile M. S. iddiaları doğrulamıştı.

Soruşturma sürerken okula gelen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) üyeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı Batman Şube Müdürü Abdussamet Oral, müdür yardımcılarını tehdit etmişti. Kendini hükümetin “siyasi komiseri” olarak tanıtan Oral, şikâyetçi müdür yardımcılarını “Ben buraya resmi bir sıfatla gelmedim. Gayri resmi olarak buradayım, İl Milli Eğitim sorumlusu benim, neyin ne olacağına ben karar veririm. Soruları soracağım ve neşteri vuracağım. Siz kim oluyorsunuz da dilekçe veriyorsunuz. Dilekçe vermeden benim yanıma geleceksiniz. Bana bir bilgi vereceksiniz. Zaten arkadaşım hakkında bir yanlış yaptın. Benim kara listemdesin. Seni kimse kurtaramaz” tehditleri savurmuştu. 

Öğrencilere "Kanı bozuklar, soysuzlar, vatan hainleri" sözleriyle hakaret edildiğini doğrulayan Petrol Anadolu Lisesi Müdür Yardımcıları A. I. ile M. S. Hasankeyf ve Kozluk ilçelerine sürgün edilmişti. Çakır ise hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Beşiri ilçesinde müdür olarak tayin edilmişti.    BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.