KASED 1 yaşında: Sanatı özgürleştireceğiz

Kadın Haberleri —

  • KASED’in birinci yıldönümü, düzenlenen konserle büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı. 

KASED’in birinci yıldönümü, düzenlenen konserle büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı. 

Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED), kuruluşunun birinci yıldönümünü Amed’in Yenişehir ilçesinde düzenlediği açık hava konseriyle kutladı. Kadınların ve gençlerin yoğun katıldığı konserde, açılışı KASED Başkanı Devrim Demir yaptı. Kadınların kendi kültürlerini yaşatmak için mücadele ettiğini ifade eden Demir, “Kadınlara yönelik yasaklar sürüyor. Kadınlar her gün yasaklarla karşı karşıya kalıyor. Kimi zaman ulusal kıyafetler, kimi zaman şarkılarımıza yasaklar çıkarılıyor. Ancak bunlar kadınların yaratıcılığına, sanatına, kültürüne, kimliğini yaşatmasına engel olmayacaktır” dedi. 

Hedefi büyük

Kadınların kültürlerini yaşatmak için KASED’te biraraya geldiğini ve bir ilk olduğunu dile getiren Demir, “Hedefimiz büyük. Biz Diyarbakır ile sınırlı kalmayacağız. Kürdistan ve Türkiye’ye yayılacağız, sanatımızı bütün kadınlara ulaştıracağız. Engellenen bütün kadınlar için alan yaratacağız” ifadelerini kullandı. 

Konserin dayanışma amacıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Demir, “Sanatı toplumsallaştırmak için buradayız. Birlikte mücadele edersek, sanatı özgürleştirebiliriz. Bizler mücadele etmeye devam edeceğiz. Kurumlarımızı kapatarak sesimizi kısmaya çalıştılar. Ama başaramadılar. Her gün daha çok büyüyoruz. Açtığımız her kurumla sanatı daha çok kişiye ulaştırdık, daha çok özgürleştirdik” şeklinde konuştu. 

Toplumun hafızasına saldırı

 Kültür ve sanata yönelik saldırıların farklı yol ve yöntemlerle sürdürüldüğünü dile getiren Demir, “Sanatın topluma nasıl etki ettiğini gördüler. Yaptıkları kültür sanat festivalleriyle toplumun kültürünü dejenere etmeye çalışıyorlar. Bu festivallerin hiçbiri topluma hizmet etmiyor. Bizleri yasaklıyor, ortadan kaldırmaya çalışıyorlar, kendi istediklerini inşa etmeye çalışıyorlar. Bu toplumun hafızasına yönelik bir saldırıdır. Ancak bizler kültür sanat mücadelemizi sürdüreceğiz, bu yolculuğumuzda bizleri yalnız bırakmayacağınızı umuyoruz. Birlikte mücadele ile hedeflerimize ulaşacağız” diye konuştu.  

Demir’in konuşmasının ardından Kolektîfa Ritmên Azad sahne aldı. Seslendirilen şarkılar eşliğinde coşkulu anlar yaşayan kadınlar ve gençler, halaya durdu. Ardından sahne alan Rojhilat’ın Horosan kentinden gelen Koma Heray, İran müziğinden seslendirdiği şarkılarla dinleyicilerin beğenisini topladı. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.