Katil Sakine’yi suçladı

Kadın Haberleri —

.

.

  • Sakine Kültür'ü işkence ile katleden ve daha sonrada bedenini yakan Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın, her kadın katili gibi “kendime hakim olamadım” diyerek savunmada bulunmuş.

Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde 13 Mayıs’ta Sakine Kültür'ü (42) işkence ederek katleden Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya dair hazırlanan 2 sayfalık iddianame, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Barkın'a "Nitelikli bir şekilde tasarlayarak ve eziyet çektirerek öldürme” suçlaması yöneltildi. 

Cenazeyi yaktı

Olay yeri inceleme raporu ve telefon görüşmelerinin yer aldığı iddianamede, failin petrolden aldığı yakıt ile Kültür’ün cenazesini yaktığı belirtildi. İddianamede, ailenin olaydan bir gün önce Kültür'ü aramaya başladığı, söz konusu olayla ilgili şüpheli olarak Sakine Kültür'ün eşi ve eşinin yeğeni hakkında soruşturma başlatıldığı, şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verildiği kaydedildi. İddianamede, Kültür'ü katleden Barkın'ın gözaltına alındığı gün alın kısmında, kaşlarında, saçlarında, ellerinde ve bileklerinde yanık izlerinin olduğunun belirtildi. 

Fail kadını suçladı 

Jandarmada verdiği ifadesinin de yer aldığı iddianamede Barkın, Kültür ile 2018'de tanıştığını belirterek, katledilen diğer kadınların failleri gibi kendini savundu. Barkın, "Sakine ara ara benden para talep ediyordu. Olay günü de arabada içerisinde tartıştık. Ben de kendime hakim olamadım" şeklinde savundu. Kültür ile "ilişkisi" olduğunu iddia eden Barkın, cenazeyi de yaktığını itiraf etti. 

İddianamede, Barkın'ın daha önce Kültür ile birçok kez iletişim kurduğu, ancak bu iletişimin Barkın'ın iddia ettiği "ilişkiye" delil olmadığı vurgulandı. İddianamede, Barkın'ın cinayeti önceden tasarladığı ve bu amaçla aracının bagajında benzin bulundurduğu ifade edildi.  

Barkın hakkında açılan davanın ilk duruşması 3 Şubat'ta (yarın) Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 

ZEYNEP DURGUT / MA-ŞIRNEX  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.