Katliama terkedenlerin anlaşması

Diaspora Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 18:15

  • Almanya’da yaşayan Êzîdîler, Şengal’e yönelik kirli anlaşmaya tepki göstererek Berlin’de nöbet eylemine başladı: ”Anlaşma Şengal halkının çıkarına değildir. Bu anlaşmayı yapanlar Êzîdîler katledilirken halkı yalnız bırakanlardır. Êzîdî halkı üzerine yapılan bir anlaşmada Êzîdî halkı yoktur.”

 

PİROZ GÜLTEKİN/BERLİN

Almanya’daki Êzîdî kurumları Bağdat ile Hewlêr hükümeti arasında Şengal’e ilişkin yapılan anlaşmayı protesto etmek amacıyla Federal Alman Meclisi yakınlarında nöbet eylemi başlattı. Brandenburg Tor (Brandenburg Kapısı) meydanında başlatılan nöbet eylemi 23 Ekim’e kadar devam edecek.

Dün basın açıklamasıyla start alan nöbet öylemi Êzidî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK), Êzîdî Kadınları Meclisi Federasyonu (SMJÊ), Yurt Dışı Şengal Meclisi (MŞD), Suriye Êzîdîleri Birliği (YÊS), Êzîdî Gençleri Birliği (HCE), Êzidxan Kültür Merkezi (NÇE), Kuzey Kürdistan Êzîdî Köyleri Meclis Koordinasyonu (KMGÊBK) öncülüğünde gerçekleşiyor.

Anlaşmayı kabul etmiyoruz

Almanya'daki Êzidî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK) Eşbaşkanı Çiçek Yıldız, Şengal anlaşmasını kabul etmediklerini belirterek, Êzîdî kuruluşları olarak anlaşmanın iptal edilmesi için diplomasi alanında yoğun girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Anlaşmanın Şengal ve Êzîdî toplumuna ihanet olduğunu kaydeden Yıldız “Hiçbir hukuki yanı olmayan, insan haklarını ihlal eden bu anlaşma hiçbir şekilde Êzîdî toplumuna hizmet etmiyor. Biz de bütün gücümüzle bu anlaşmanın hayata geçmemesi için mücadele edeceğiz” diye konuştu. Yıldız, Êzîdîlerin bağımsız ve özgür toplum olarak yaşaması için başta Alman hükümeti olmak üzere batılı ülkelere ve uluslararası güçlere çağrıda bulundu.

Anlaşma birliğe karşı

Êzîdî Kadın Meclisi adına Nujiyan Günay ise Şengal’de büyük bir soykırım yaşandığının altını çizerek, "Katledilenler ve esir alınanlar için bugüne kadar hükümetler tarafından hukuki hiçbir şey yapılmadı. DAİŞ elindeki Êzîdî kadınlar için hiçbir şey yapılmadı" dedi. Şengal’de demokratik özerkliğin yaşam bulduğunu kaydeden Günay, "Şengal’deki halklar bir arada bunu yapmıştır ve bu yapılan anlaşma tam da bu birliğe karşıdır" dedi.

Ne üzerine anlaştınız!

KNK’den Mecid Hassso, Şengal’de yeni acıların yaşanmasını istemediklerini belirterek, "Anlaşma Şengal halkının çıkarına değildir. Bu anlaşmayı yapanlar Şengal’de Êzîdîler katledilirken halkı yalnız bırakanlardır. Êzîdî halkı üzerine yapılan bir anlaşmada Êzîdî halkı yoktur. Bir an önce ne üzerine anlaşma yapıldığı, maddeleriyle açıklanmalıdır" diye konuştu.

Türkiye’ye hizmet ediyor

CÎK adına Saida Dawud, "Kirli bir planın temeli atılıyor. Bir bölge için karar alındığında o bölgede yaşayanlar karara dahil edilmeli” diyerek şu çağrıda bulundu: "Türk devletine hizmet eden bu anlaşmadan vazgeçin. Irak ve KDP hükümeti kirli ellerini Şengal halkı üzerinden çeksin!”

Önce işgal alanlarını kurtar

PYD adına Bawi Kawa, "Irak merkezi hükümeti KDP ile gidip Haşdi Şabi’nin işgal ettiği alanları kurtarsın. Şengal halkı, kendi geleceğini tayin etmelidir" diye konuştu.

Rojava Êzîdî Birliği’nden Hüseyin Sino da KDP’ye tepki göstererek, "DAİŞ soykırım yaptığında kaçtılar bugün de orada oluşan birliği yok etmek istiyorlar" ifadesini kullandı. 

SMJÊ adına Nurê Alkış, Avrupa kurumlarına seslenerek, "Şengal’de yaşananları görmezden gelmeyin" dedi.

23 Ekim gününe kadar sürecek nöbet eylemi her gün saat 10.00 ile 16.00 arasında gerçekleşecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.