KCK: Kınıyoruz, Filistin halkının yanındayız

Dünya Haberleri —

.

.

  • Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in El Ehli Vaftiz Hastanesi'ne düzenlediği hava saldırısında en az 500 kişinin öldüğünü duyurarak, "Yüzlerce kurban hala enkaz altında" dedi. Hastane katliamını soykırım saldırısı olarak tanımlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığından; “Filistin halkıyla ve haklı davasıyla dayanışmamızı bir kez daha belirtiyoruz” açıklaması yaptı. 
  • KCK: “Devletler ve hegemonik güçler Filistin sorununun çözümü için değil, ekonomik ve siyasi çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Tıpkı Kürt halkına olduğu gibi Filistin halkına da yaklaşım bu çerçevede olmaktadır. Halkların zulme karşı mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacak ve tüm katliamcılardan hesap sorulacaktır”
  • Çözümün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Demokratik Konfederalizim formülünde olduğunu söyleyen KCK Eşbaşkanlığı çözüm; “Başta Kürt, Arap ve Yahudi halkları olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının ortak mücadelesidir. Kürt Özgürlük Hareketi olarak bu katliamı bir kez daha şiddetle kınıyor, Filistin halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Gazze şeridindeki El Ehli Vaftiz Hastanesi'ne düzenlenen ve en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı kamuoyunda geniş yankı buldu. Başta Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde kitlesel protesto gösterileri düzenlenirken, Koma Civakên Kurdistanê (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İsrail devletinin saldırısını şiddetle kınadı. Hastane saldırısının soykırım saldırılarının bir devamı olduğuna söyleyen KCK; “İsrail devletinin gerçekleştirdiği bu saldırı bir katliam ve soykırım saldırısıdır. Bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Filistin halkıyla ve haklı davasıyla dayanışmamızı bir kez daha belirtiyoruz” dedi.  

‘Filistin halkı kazanacaktır’
Savaş hukukunu hiçe sayan İsrail devletinin, Gazze’de yerinden edilmiş Filistinlilerin de sığındığı El Ehli Vaftiz Hastanesi’nde yaptığı katliama KCK Eşbaşkanlığından sert kınama geldi. Mesajda, “tüm katliamcılardan hesap sorulacaktır” deniyor.   
Yazılı açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “İsrail devleti Gazze'de bir hastaneye hava saldırısı düzenlemiş ve bu saldırıda maalesef yüzlerce insan yaşamını yitirmiştir. İsrail devletinin gerçekleştirdiği bu saldırı bir katliam ve soykırım saldırısıdır. Bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Filistin halkının yaşadığı bu acı olay bizi derinden üzmüştür. Derin bir üzüntü içerisinde bulunuyoruz. Başta Gazze halkı olmak üzere tüm Filistin halkına başsağlığı diliyoruz. Filistin halkıyla ve haklı davasıyla dayanışmamızı bir kez daha belirtiyoruz. Halkların zulme karşı mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacak ve tüm katliamcılardan hesap sorulacaktır” dedi.