KDP göçmenleri engelliyor

24 Mayıs 2021 Pazartesi - 17:15

  • Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Başkan Yardımcısı Ali Ebid El-Kerim El-Şemeri, Başûrê Kurdistan’daki yetkililerin Irak seçimlerinde oylarını lehte kullanmak için göçmenlerin geri dönüşünü engellediğini söyledi

El-Şemeri, Rojnews'e kamplarda yaşayan ve özellikle de Şengal’den gelen mültecilerin durumu hakkında konuştu. Musul civarındaki 13 kampta bulunan göçmenlerin tahliye edildiğini ve evlerine geri gönderildiğini hatırlatan El-Şemeri, Federe Kürdistan’daki göçmenlerin ise evlerine geri gönderilmediğini söyledi. El-Şemeri, "Siyasi nedenlerden dolayı göçmenlerin evlerine dönmelerine izin verilmiyor. Bence göçmenlerin Kürdistan Bölgesi'ne dönüşü siyasi bir mesele haline geldi, özellikle Bölge iktidarı seçimlerde göçmenlerin oylarını kendileri için kullanmak istiyor. "

El-Şemeri, Federe Kürdistan yönetiminin halkın göçmen olarak kalmasını istediğini ve durumdan memnun olduğunu iddia etti. El-Şemeri, Şengal göçmenlerinin durumu hakkında da konuştu ve şu anda Şengalli göçmenler üzerinden siyasi ticaretin yürütüldüğünü dile getirdi. Bu durumunun parlamentoda kürsü kapma hesabıyla bağının olduğuna dikkat çekerek El-Şemeri, "Çünkü sadece Şengalliler oy kullanabiliyor, sayıları da 80-100 bin seçmendir. Bu oylar Şengal’de kullanılırsa Şengalliler Irak Parlamentosu’nda 3 sandalye ile temsil edilirler” dedi.

El Şemeri, Hemediye halkının da şu anda göçmen durumunda olduklarını, oylarının üç sandalyeye kadar çıktığını ve böylece Ninova vilayetinde sandalye sayısının 6 artacağını söyledi. El-Şemeri, bu mültecilerin oylarının hali hazırda hepsinin kamp yetkililerine gittiğini, örneğin 2018'de göçmenlerden 5 sandalye kazandıklarını belirtti.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Başkan Yardımcısı Ali Ebid El-Karim El-Şemeri, şunları ekledi: "Irak hükümetine seçimlerde Musul halkının hak ettiği düzeyde temsil edilmediğini söyledik. Özellikle Şengal halkı evlerine geri dönmezse Irak onların özgürce oy kullanma hakkını bir kez daha koruyamayacaktır."

HEWLÊR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.