Kiel’de Kürt Kültür Okulu

Kültür/Sanat Haberleri —

Kultur Schule (Kürt Kültür Okulu)

Kultur Schule (Kürt Kültür Okulu)

  • Kiel’de bulunan Kurdische Kultur Schule (Kürt Kültür Okulu) 9 yılı aşkın süredir Kürt kültürünü tanıtmak ve geliştirmek için çalışıyor. Kürtçe dil kursu, folklor kursu, saz kursu gibi birçok çalışmaya imza atan okulun çalışmalarına sadece Kürtler değil Almanlar ve Türkler de ilgi gösteriyor.

M. ZAHİT EKİNCİ/KİEL

Kurdische Kultur Schule (Kürt Kültür Okulu), Kürt kültür ve sanatını tanıtmak için 31 Ocak 2015’de Almanya’nın Kiel kentinde bir grup üniversiteli genç tarafından kuruldu. Kürt Kültür Okulu, Kürt kültürünün gelişimi ve yaşatılmasının yanı sıra değişik kültürlerle ortak paydalarda buluşma ve dayanışmayı esas alıyor. Okul bünyesinde Kürtçe dil öğretmenliği yapan Mehmet Şirin Doğrul, kurum bünyesinde yapılan Kürtçe dil kursu, folklor ve müzik kursalarına ilginin her geçen gün daha da büyüdüğünü ifade etti. Bütün kurslarda Kürtçe dilini esas aldıklarını söyleyen Doğrul, hayatın her alanında Kürtçenin konuşulması gerektiğini belirtti.

Almanlar Kürtçeye ilgi gösteriyor

Kürt Kültür Okulu’nun kuruluş amaçları arasında diğer kültürel kurumlarla diyalog geliştirip kültürel dayanışma içinde bulunmak olduğunu belirten Doğrul okul hakkında şu bilgileri verdi: “Aynı şekilde kültürümüzü tanıtıp, yaygınlaştırarak kitlelerin ilgisini arttırmak istiyoruz. Okulumuz özel bir yapılanma olmasına rağmen diğer dernek ve kurumlarımızla sistemli bir çalışma içerisinde bulunmakta. Okulumuz bünyesinde Kürtçe dil kurslarının yanı sıra folklor, müzik ve saz kurslarımız da var. Derneğimizin çatısı altında verilen Kürtçe kursuna Almanların daha büyük ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca okulumuzun dışında başka bir kurumda da Kürtçe kursu vermekteyiz. Şehrimizde bulunan ve göçmenlere yönelik Almanca kursları veren Volkshochschule’de de resmi olarak Kürtçe kursları verilmesi konusunda da çalışmalarımız sürmekte.”

 

 

Çocuklar için folklor kursları

Çevre şehirlerde Kürt Kültür Okulu’na bağlı olarak kültürel kurslar organize etme çalışmalarının da devam ettiğini belirten Doğrul, “Bu çalışmalar sonucunda Neumünster’de çocuklara yönelik folklor kursu başlatıldı. Heide şehrinde de folklor kurslarının başlatılması için yer temin etme çalışmalarımız devam ediyor. Bu aktivitelere ailelerin de çocuklarıyla birlikte büyük ilgi gösterdiklerini söyleyebiliriz.” dedi.