Kimliksiz ölüler

16 Temmuz 2020 Perşembe - 11:28

  • Van’da 1,5 yılda sınırı geçerken hayatını kaybeden 92 mülteci, kentte bulunan kimsesizler mezarlığında defnedildi. Mülteciler numaralandırılmış mezarlara defnediliyor.

Van Gölü’nde batan teknedeki cenazelerin çıkartılması için çalışmalar sürerken, hayatını kaybeden mültecilerin cenazeleri de kimsesizler mezarlığında toprağa veriliyor. Yaklaşık 1,5 yılda sınırı geçerken hayatını kaybeden 92 mülteci, kentte bulunan kimsesizler mezarlığında defnedildi.

Van Gölü’nde, 27 Haziran’da, içinde 60 mülteci olduğu tahmin edilen teknenin battığı yerin tespit edilmesinin ardından yapılan çalışmalarla 34 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı. Çıkarılan cenazeler, otopsi işlemleri için Van Adli Tıp Kurumuna götürülüyor. Otopsileri tamamlanan mültecilerden 17’sinin cenazeleri kentteki Yeni ve Seyrantepe mahallelerinde bulunan kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. 1 Ocak 2019’dan bu yana sınırı geçip çeşitli nedenlerle hayatını kaybeden 92 mülteci, bu iki mahalledeki kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.

1 yılda 92 mülteci

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Serkan Başdinç, 1 Ocak 2019 ile 13 Temmuz 2020 tarihine kadar 92 mülteciyi defnettiklerini belirterek, ”Bunların 75’i Seyrantepe, geriye kalan 17’si de Yeni Mahalle’deki kimsesizler mezarlığında defnedilmiş. Van Gölü’nde 27 Haziran’da batan son tekne faciasında ölen 17 cenazeyi Adli Tıp’tan aldık. Bunların 16’sını Yeni Mahalle, 1 cenazeyi ise Seyrantepe’deki mezarlıkta numaralandırılmış ve kayıt altına alınmış şekilde defin işlemleri gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan 75’i ise sınırda donarak veya trafik kazalarına ölmüştür. Adli Tıp Kurumu’ndan cenazeleri alırken numaralandırılmış şekilde alıyoruz. Biz de aynı şekilde numaralandırılmış şekilde mezarlıklar müdürlüğümüzde kayıt altına alıyoruz. Yarın öbür gün bizden istendiğinde, biz bunları tekrardan aynı numarayla alıp Adli Tıp’a gönderiyoruz. Numaralandırma, hangi mezarlığın kime ait olduğunu, hangi tarihte ve nerde öldüğünü gösteriyor” diye konuştu.

Bebekler ve kadınlar öldü

En son tekne faciasının ardından Van’da yaşayan bir grup kadın, göl kenarına gelip bir uğurlama düzenledi. Ellerindeki gülleri göle attı. O uğurlamayı düzenleyen HDP Parti Meclisi Üyesi Deniz Öztekin, “Orada bebekler ve kadınlar öldü. Hiç soranları olmayan o mülteciler için elimizden gelen son görevi, gıyaplarında bir cenaze törenini yapmak istedik” diyor.

Al-monitor ise Öztekin şöyle devam ediyor: “Daha iyi bir yaşam umuduyla yola çıkan insanların ölüme terk edilmesini, insan kaçakçılığına göz yumulmasını istemiyoruz. Bu hem ülkedeki mülteci politikalarına yönelik bir tepki hem de dünyaya ‘Barışı sağlayın, daha iyi bir yaşamı sağlayın, insanlar ölmesin’ çağrısıdır.”

Van’da yaşamını yitiren sığınmacılar çoğunlukla Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve İranlı.  

VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.