Kimyasal saldırılara ilişkin OPCW’ye dosya sunuldu

Diaspora Haberleri —

23 Ağustos 2021 Pazartesi - 15:26

  • Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) binası önünde TJK-E öncülüğünde bir eylem gerçekleştirildi. Türk devletinin kimyasal kullanımına ilişkin OPCW’ye dosya sunuldu.

 

Türkiye devletinin Kürdistan'da sürekli kimyasal silah kullandığı, ancak ne OPCW'nin ve ne de Birleşmiş Millletlerin ses çıkarmadığı belirtilen açıklamada, "Türkiye devletinin Türkiye, Irak ve Suriye'de Kürdistan halkına ve silahlı direnişçilerine karşı kimyasal silah kullanılması alışkanlık haline getiriyor" diyerek buna bir an önce dur denilmesi gerektiği vurgulandı.  Almanya, Hollanda ve Belçika'dan Kürdistanlıların katıldığı eylemde sık sık "Sessizlik ne zamana kadar", "Terörü durdurun Erdoğan diktatör", "Avrupa finanse ediyor Türkiye bombalıyor", "NATO yol açıyor Türkiye bombalıyor" sloganları atıldı.

Eylemde bir heyet, Türk devletinin Efrîn, Serêkaniyê, Mamreşo ve Kürdistanda gerilla ve sivil halka yaptığı saldırılarda kimyasal silah kullanımını içeren dosyayı OPCW’ye sundu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.