Kimyasal vahşetine karşı eylem

Diaspora Haberleri —

1 Ekim 2021 Cuma - 11:24

Kimyasal gaz kullanımına ilişkin birçok kurum ile görüşme gerçekleştirildi

Kimyasal gaz kullanımına ilişkin birçok kurum ile görüşme gerçekleştirildi

  • Türk devletinin, Kürdistan özgürlük gerillalarına karşı kullandığı zehirli gazlar nedeniyle Avrupa’nın birçok kentinde çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirildi. Bazı kentlerde ise düzenlenen eylemlerle uluslararası kurumlara “harekete geçme” çağrısı yapıldı. 

 

 

BREMEN
Almanya’nın Bremen kentinde faşist TC devletinin işgal saldırılarında HPG gerillalarına yönelik kimyasal gaz kullanması protesto edildi. Hauptbahnhof önünde toplanan Kürdistanlılar, kimyasal silah kullanmanın insanlık suçu olduğunun tüm ülkeler tarafından kabul edildiği halde 
işgalci Türk devletine karşı başta Avrupa olmak üzere tüm devletlerin sessiz kaldığını belirtti. 


Yıkımın eşiğinde olan AKP-MHP faşizminin, bu yolla Kürdistan üzerinde işgal emellerine ulaşmak istediği belirtilirken, tüm insanlığa bu vahşete karşı duyarlı olma çağrısı yapıldı.

HANNOVER
Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik kimyasal gaz kullanımı Hannover’de yapılan bir eylemle protesto edildi. NAV-DEM ve Avrupa Kürt Gençlik Hareketi öncülüğünde yapılan bir eylemde, Avrupa Birliği ülkelerinin bu suça göz yumup ortak olmak yerine, işgalci devlete karşı derhal harekete geçme çağrısı yapıldı.


Kentte Kürt kadınları da  kimyasal silah kullanımına dair SPD, Die Grüne partileri ile Landtag Hannover, Europäisches Informationszentrum kurumları dahil 5 ayrı merkezdeki yetkililere dosya sundu. Ayrıca, Türk devletinin gerillalara ve Kürt halkına yönelik işlediği suçlara dikkat çeken ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın seçme sözlerinin yazılı olduğu 200’e yakın sticker duvarlara afişlendi.

SOLOTHURN
İsviçre’nin Solothurn kentinde Pınar Kadın Komünü ile Kürt Toplum Merkezi üyeleri Radio 32, Solothurner Zeitung gazetesi, Yeşiller Partisi ve Unia sendikası yetkilileri ile görüştü. Olumlu geçen görüşmelerde, Türk devletinin zehirli gaz kullanımına yönelik hazırlanan dosyalar yetkililere teslim edildi.