Kokerê'de 2 koldan vuruldular

29 Haziran 2022 Çarşamba - 16:00

❏

  • Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi kapsamında Kokerê alanındaki Türk askerlerini denetimde tutup 2 koldan hedef alan gerilla, 11'ini savaş dışı bıraktı. 

Gerillanın, 30 Haziran Fedailik Günü’nü selamlamak amacıyla gerçekleştirdiği eylemler devam ediyor. Etkili eylemler sonucunda 12 Türk askeri öldürüldü, 4'ü yaralandı ve 1 mobesse kamera sistemi imha edildi. Türk ordusu Direniş Alanları’nı onlarca kez obüsler, saldırı helikopterleri ve savaş uçaklarıyla bombaladı. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Medya Savunma Alanları'nda devam edensavaşla ilgili şu bilgiler verildi:

Avaşîn Bölgesi

* Kokerê alanına doğru harekete geçen Türk askerleri, 29 Haziran günü Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi kapsamında hareketli gerilla timleri tarafından takibe alındı. Denetim altındaki askerler, saat 05.30’da 2 koldan hedef alındı. Birinci eylem kolu, askerleri ağır ve ferdi silahlarla vurdu; 2'sini öldürdü, 2'sini de yaraladı. İkinci eylem kolu ise askerleri yakın mesafeden etkili bir şekilde vurarak 5'ini öldürdü, 2'sini de yaraladı. 

Zap Bölgesi

* Çemço alanını, 27 Haziran saat 21.00’de bombalamak isteyen saldırı helikopterleri, yoğun ateş altına alındı. Gerillanın müdahalesi sonucunda helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kaldı.
* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 28 Haziran saat 05.30 ve 08.00’de harekete geçtiğinde Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi kapsamında suikast taktiğiyle hedef alındı ve 2'si öldürüldü. 
* YJA Star gerillaları, 28 Haziran öğle saatlerinde Girê FM Direniş Alanı’ndaki 1 askeri suikast taktiğiyle öldürdü. 
* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerine doğru 28 Haziran saat 15.20’de ilerlemek isteyen Türk askerleri, önce ağır silahlar, sonra da sabotaj taktiğiyle vurularak 2'si öldürüldü. Bu eylemlerin ardından Türk askerleri bir kademe geri çekilmek zorunda kaldı. Aynı gün 1 mobesse kamera sistemi imha edildi. 

Kimyasal ve patlayıcılar

* Türk ordusu, 28 Haziran günü Zap'a bağlı Şikefta Birîndara'yı kimyasal silah ve patlayıcılarla bombaladı.

Diğer bombardımanlar

* Çemço, Sîda, Saca, Girê FM, Girê Cûdî, Girê Amediyê, Kurêjahro ve Şehîd Şahîn Direniş Alanları, 28 Haziran günü  onlarca kez sınırdaki karakollardan atılan obüsler, saldırı helikopterleri ve 10 kez de savaş uçaklarıyla bombalandı.
* Avaşîn'e bağlı Werxelê Direniş Alanı, 28 Haziran günü  sınırdaki karakollardan atılan obüsler ve 4 kez de savaş uçaklarıyla bombalandı. Bombardımanlar sonucunda ormanlık alanlarda çıkan yangınlar dün de devam etti.
* Metîna'ya bağlı Girê Hakkarî Direniş Alanı ve Girê Şehîd Zemanî savaş tünelleri, 28 Haziran günü saldırı helikopterleri ve sınırdaki karakollardan atılan obüslerle bombalandı. BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.