Kolberlerin cenazesi bekletildi

  • Türk ordusunun helikopterli saldırısı sonucu katledilen iki kolberin cenazesi, saatlerce güneş altında bekletildikten sonra ATK’ye kaldırıldı. Gözaltındaki 9 kişi ise Başkale’de tutuluyor. 

Van’ın Başkale ilçesinin Xaşkan (Esenyamaç) Mahallesi’ne bağlı Deraw (Su üstü) mezrası, Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Bilindbasan köyü ve Doğu Kürdistan’ın Urmîyê kentine bağlı Kuranî köyünün bulunduğu sınır üçgeninde önceki gün helikopterle saldırı yapıldı. Türk ordusunun saldırısı sonucu kolberler Sozdar Ehmedî (19) ve Elîşan Ehmedî (16) katledildi. İki kolberin cenazesi, otopsi yapılmak üzere Hakkari Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Sınırda askerler tarafından gözaltına alınan Mikail Hatemî, Ferzad Hatemî, Diyar Hatemî, Ahîn Hatêmî, Guldanî Hatemî, Zêro Hatemî, Kinyas Hatemî, Axacan Hatemî ve Behzat Hatemî ise Başkale Jandarma Komutanlığı’nda götürüldü. 

Urmîyê kentine bağlı Kuranî köyünde yaşayan Ş.İ., saldırı anını ve sonrasını anlattı. 19 Eylül akşamı 11 kolberin Başkale’ye bağlı Deraw köyüne doğru yola çıktığını belirten Ş.İ., sabah saatlerinde sınırı geçen kolberlere helikopterden ateş açıldığını söyledi. Ş.İ., devamında şunları anlattı: “Tarama esnasında kurtulan bir kolber bizi arayarak, helikopterden tarandıklarını söyledi. Ardından bir daha kendisine ulaşamadık. Cenazelerimizin olayın yaşandığı bölgeden dün akşam kaldırıldığını öğrendik. Cenazelerimiz saatlerce güneş altında, yerde bekletildi. Gözaltına alınanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz.”

Kuranî köyünde yaşayanlardan Sadeş Pilifken ise kolberlerin katledilmesinin ardından sınır hattının saatlerce top atışı altına alındığını söyledi.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.