Köln ve Stuttgart’ta imza standı

Kadın Haberleri —

17 Aralık 2020 Perşembe - 16:24

  • Almanya’nın Köln ve Stuttgart kentlerinde “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden” kampanyası için stand açan aktivistler imza topladı. 

Viyan Kadın Meclisi Üyeleri, TJK-E’nin 25 Kasım’da başlattığı kampanya kapsamında çarşamba günü Köln merkez tren istasyonu önünde bir araya geldi.
İmzacılara AKP iktidarı boyunca, Türkiye’de kadın katliamlarında yaşanan artış anlatıldı. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de değil Kürdistan’ın diğer parçalarında da kadınların mücadelesini geriletmek amacıyla kadınları hedef aldığına dikkat çekildi. Kampanyanın kadın kırımı suçlarından Erdoğan’ın yargılanmasını hedeflediği de anlatıldı. Meclis’in önümüzdeki haftalarda da kampanya kapsamındaki eylemleri sürecek.

Haftaya Schlossplatz’ta

Stuttgart’ta da Meryem Kadın inisiyatifi bileşenleri Königstraße’de bir araya geldi. Alanda katledilen onlarca kadının fotoğraflarını sergileyen aktivistler, son on yılda Ortadoğu’da, özellikle Suriye, Şengal ve Rojava’da binlerce  kadının katledildiğini, DAİŞ eliyle kadın kaçırılıp köleleştirildiğini, tecavüz dahil çeşitli işkence biçimlerine maruz kaldığını köleleştirme, tecavüz ve diğer işkence biçimlerine maruz bırakıldığı aktarıldı. Yapılan açıklamada özellikle Kürdistan coğrafyasında Erdoğan rejiminin öncülük ettiği ve sayısız kadın katliamıyla sonuçlanan savaş suçları varken bu sessizliği anlamak mümkün değildir” denilerek, uluslararası kamuoyunun üç maymunu oynayan politikalarına dikkat çekildi. 
Son olarak önümüzdeki çarşamba günü Schlosplatz’da düzenlenecek eylem için de katılım çağrısı yapan İnisiyatif Üyeleri, “Çalınan her bir çan sesi ile katledilen her bir kadının ismini haykıracağız” dedi. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.