Köln’de Öcalan serhildanı

Yurt Dışı Haberleri —

Köln,

Köln, "Öcalan'a Özgürlük Yürüyüşü" /Foto: Arjîn Nûjîn

  • Uluslararası komplonun 25. yıl dönümünde Kürtler ve dostları Köln’e akın etti. Kurdistan’ın dört parçasından Kürtleri ve dostlarını buluşturan görkemli eylem "PKK halktır, halk burada" mesajı verildi.
  • Komploda yer alan tüm güçlerin protesto edildiği eylemde 35 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan’a yönelik tecride son verilmesi istendi. Kürtler ve dostlarının mesajı netti: "Tecride hayır, Öcalan’a özgürlük zamanı."
  • KCK Köln yürüyüşü için kutlama mesajı yayınlayarak, "Katılan, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yeni bir aşamaya varılmıştır. Özgürlük kampanyası milyonların katılımıyla bundan sonra daha fazla kitlesellecektir" dedi.

ARJÎN NUJÎN/KÖLN

Kürt halk ve dostları Uluslararası Komplo’nun 25. yılında Almanya’nın Köln kentinde 1999’dan sonraki en kitlesel protesto gösterisini gerçekleştirdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebi ile yapılan yürüyüş ve mitingde Kürt halk ve dostları bir kere daha tüm tarafları uyardı. Çözümün adresinin ancak Abdullah Öcalan olduğu deklere edildi.

Almanya’da hukuksal dayanağı olmaksızın süren 31 yıllık PKK yasağına da en yüksek tonda karşı çıkan Kurdistanlılar, Alman devletine yasağı kaldırma çağrısı yaptı. 7 farklı ülkeden gelen enternasyonalistler ve  Kürt hakının dostlarının kortejin en önünde yer aldığı merkezi yürüyüş ve mitingde “PKK halktır, halk burada” sloganları hiç susmadı.

Enternasyonalistlerin, Kürt halkının dostlarının ve Avrupa’da örgütlü Kürt kurum ve kuruluşlarının haftalardır aktif çalıştığı büyük Köln buluşması bekleneni verdi, Kürt halkı ve dostları Köln eyleminde tarih yazıldı. Avrupa’nın birçok ülkesinden geceden itibaren otobüsler, özel araçlar, trenlerle yollara dökülen Kurdistanlılar ve dostları sabah saatlerinden itibaren Almanya’nın en büyük toplanma alanlarından birisi olan Ren Nehri kenarındaki Deutzer Werft’i doldurdu. Kürt ulusal renkleriyle bezenen alanda Abdullah Öcalan posterleri dalgalanırken, "Bijî Serok Apo", "Öcalan’a özgürlük", "Selam Selam İmralı’ya bin selam" sloganları dillerden düşmedi.

 

Köln/Foto:Deniz Babir

 

Yer gök Öcalan

Kortejler büyük Öcalan maketleri ve farklı dillerde "Öcalan’a özgürlük" yazılı pankart, bayrak ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçti. Coşkulu kitle, Severins Köprüsü üzerinden kent merkezine, ardından Deutzer Köprüsü üzerinden Deutzer Werft meydanına ulaştı. Deutzer Werft’de başlayan kortej tekrar miting alanına geldiğinde yürüyüşün sonu alandan yeni ayrılmıştı. Köln sokakları "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan’a statü" sloganlarıyla inledi. Yoğun katılım nedeniyle kitlenin geçişi sırasında Severins Köprüsü sallanırken, tren geçişleri yürüyüş bitinceye dek durduruldu.