Koma Dengda renk katıyor

Kültür/Sanat Haberleri —

3 Ocak 2021 Pazar - 20:00

  • Colamerg’in Gever ilçesinde 2016 yılında ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağı sonrası Türk devlet terörü en çok kültür ve sanat çalışmalarını olumsuz etkiledi. 

Colamerg’in Gever ilçesinde 2016 yılında ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağı sonrası Türk devlet terörü en çok kültür ve sanat çalışmalarını olumsuz etkiledi. 4 yıldır kültür ve sanat alanında gözle görülür bir çalışma yapılmazken, gençler ise imkanları doğrultusunda farklı alternatifler yaratıyor. Kent merkezindeki caddede Kürtçe ezgiler seslendiren Koma Dengda adlı grubun üyeleri de bu gençlerden bazıları. 
 
Kültürümüze sahip çıkıyoruz
Sesleriyle çarşı merkezine bir süredir renk katan grubun üyelerinden Can Kutluk, sanatlarını anadillerinde icra edebilecekleri bir merkezin olmamasından dert yandı. Ortaokulda şarkı söylemeye başladığını ve müziğe ilgisinin arttığını aktaran Kutluk, gitar çalmayı öğrendikten sonra da sokakta şarkı söylemeye başladığını kaydetti. Bir aydır sokakta müzik yaptıklarını belirten Kutluk, kendilerine destek veren insanlardan güç aldıklarını ifade etti. Kutluk, Kürtçe ezgilerle ayrıca anadillerini yaşattıklarını ve kültürlerine sahip çıktıklarını dile getirdi. 
Kentte çok sayıda gencin maddi imkansızlıklardan dolayı müziği bıraktığına dikkati çeken Kutluk, Gever Kültür ve Sanat Derneği gibi merkezlerin de işlevsiz hale getirilmesiyle birlikte kültür ve sanat alanındaki çalışmaların tamamen ortadan kalktığına dikkat çekti. COLAMERG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.