Komplocular yenilecek, özgürlük kazanacak

Diaspora Haberleri —

10 Ekim 2021 Pazar - 15:50

9 Ekim komplosu Berlin'de düzenlenen eylemle kınandı/foto: Muhammed Kaya

9 Ekim komplosu Berlin'de düzenlenen eylemle kınandı/foto: Muhammed Kaya

  • Kürt Halk Önderi Öcalan’ın 9 Ekim 1998 yılında Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan uluslararası komplo, 24’üncü yılında yaygın eylemlerle bir kez daha lanetlendi. Eylemlerde, “Komplocular kaybedecek, özgürlük kazanacak” mesajı verildi. 

 

Tarihe “9 Ekim komplosu” olarak geçen ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın Suriye’de çıkarılmasıyla başlayan uluslararası komplo Avrupa ve İskandinavya ülkelerinde düzenlenen eylemlerle lanetledi. 

foto: M.Zahit Ekinci/Hamburg

HAMBURG
Gansemarkt semtinde başlayan yürüyüşe, Hamburg, Kiel, Bremen ve Oldenburg’da yaşayan Kürdistanlılar da katıldı. Yapılan konuşmalarda Kürt halkının 24 yıldır komplonun boşa çıkarılması için her gün sokaklarda ve diğer mücadele alanlarında olduğunu söyledi. Halkın çoğunun siyah elbiselerle katıldığı yürüyüşte sık sık komployu kınayan sloganlar atıldı.

foto: Erkan Gülbahçe/Saarbrücken

SAARBRÜCKEN
Europa Galerie önünde toplanan çok sayıda Kürdistanlı, 9 Ekim komplosunu kınadı. Komplonun boşa çıkarılması için Öcalan’ın İmralı’da insan üstü bir direniş gösterdiği ve geliştirdiği projelerle Ortadoğu halklarına büyük umut olduğunun belirtildiği eylemde, komplocuların yargılanması ve hesap vermesi gerektiği dile getirildi. Eylem boyunca Öcalan’a bağlılık sloganları atıldı. 

HANNOVER
TJK-E öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte “Bu komploda parmağı olan tüm devletlere yine sesleniyoruz; komploculuk kaybedecek, direnenler kazanacak” denildi. Eylemde Hannover Halk Meclisi, Womend Defend Rojava, Tevgera Ciwanên Têkoşer (TCŞ) veTEKOJIN aktivistlerinin bildirileri okundu.