Kriminalizasyonda yeni bir aşama

Yurt Dışı Haberleri —

Bremen Bratî Derneği

Bremen Bratî Derneği

  • Bremen derneğine yönelik baskına tepki gösteren Eyalet Parlamentosu Milletvekili Cindi Tuncel, “Alman hükümeti Türk hükümetiyle el ele vererek Kürtleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Parlamentoda elimizden geleni yapacağız” dedi.

Alman polisi Bremen’deki Kürt derneğine baskın düzenledi. Kurdistanlı Kadri S., Bremen’de ailesiyle yaşamasına rağmen sırf Mehmet Çakas’la telefonla görüştüğü için ‘kaçma şüphesi’yle tutuklandı. Meclis Üyesi Tuncer Yalınkılıç, “Kriminalizasyonda yeni bir aşamadayız” derken, KON-MED Alman hükümetine “Kürtleri kriminalize etmekten vazgeçin” çağrısında bulundu. 

 

 

Alman polisi 16 Ocak’ta Bremen’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne baskın düzenleyerek eşyaları dağıttı ve bazı eşyalara el koydu. Sabah saat 6:00’da başlayan ve iki saat süren aramalarda merkezin salonunda duvarda asılı bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ait iki fotoğrafa ve geçtiğimiz aylarda Bremen’de düzenlenen kültür gecesinin biletlerine el konuldu.

Çakas’la görüştüğü için!

Dernek baskınıyla eş zamanlı olarak dernek üyesi Kadri S.’nin de Bremen Huckelriede’deki evi basılarak hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Aralık 2022’de de Bremen’de yürütülen bir soruşturma kapsamında çok sayıda yurtseverin evi basılmış ve Mehmet Çakas da aynı gerekçeyle Almanya’nın talebi üzerine İtalya tarafından iade edilerek Aralık 2022’de tutuklanmıştı. Kadri S.’nin tutuklanmasının gerekçelerinden birinin de Mehmet Çakas ile yaptığı telefon görüşmeleri olduğu öğrenildi. Aynı zamanda Kadri S.’nin Bremen’de ailesiyle yaşamasına rağmen 'kaçma ihtimali var’ şüphesiyle tutuklandığı aktarıldı.