Kum gibi ezip geçiyorlar bütün yaşamı

Toplum/Yaşam Haberleri —

11 Eylül 2022 Pazar - 20:00

.

.

  • Bingöl’ün Genç ilçesinde Murat Nehri üzerindeki kum ocakları tüm hayatı yok etmeye yeminli. Halk ve sivil toplum örgütlerinin kapatılması için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kalıyor. Kum ocakları son olarak çevre aktivisti Aydın Tutkal’ın  ölümüne sebep oldu ancak kum ocaklarının bu ölümdeki payı soruşturulmuyor.

MIHEME PORGEBOL

 

İki arkadaş Aydın Tutkal ve Mücahit Keser, 24 Temmuz Pazar günü aileleriyle birlikte Murat Nehri kenarında pikniğe gitti. Saat 16 sularında arkadaşı Mücahit Keser’in 13 yaşındaki yeğeni Hayat, dalgalara kapıldı. Hayat’ı kurtarmak için suya atlayan Mücahit, çocuğu kıyıya çıkardıktan sonra baraj kapakları açıldı, suyun debisi yükseldi ve nehir Mücahit’i sürüklemeye başladı. Mücahit, nehrin girdaplarıyla boğuşurken bu kez de Aydın atladı suya. Mücahit’i saplandığı girdaptan kurtardı ancak girdap illa bir can alacaktı, Aydın’ı yuttu. Çevredekiler ne yaptılarsa Aydın’ı kurtaramadılar. Aydın girdapta kaybolduktan 4 saat sonra bölgeye Amed’den dalgıçlar geldi, nehri aradılar, Aydın’ı bulamadılar. Daha sonra arama çalışmalarına Batman ve Urfa’dan gelen ekipler de katıldı. Arama çalışmaları 5 gün sürdü. Nehrin altı geniş bir alanda didik didik edildi ama hiçbir sonuç alınamadı. Ailesi ve arkadaşları Aydın’ın kaybolduğu yerden hiç ayrılmadılar. 6. günün sabahında gün henüz doğmuşken Aydın’ın cansız bedeni kaybolduğu noktanın 100 metre ötesinde su yüzüne çıktı. Günlerdir onu arayan ailesi ve arkadaşları tarafından kıyıya çekildi. 

 

 

Kum ocaklarının yarattığı girdaplar

Peki ne oldu da kaybolan bir cenaze kısacık bir mesafede 5 gün boyunca bulunamadı? Bu sorunun yanıtı arama çalışmalarında yer alan bir dalgıcın aktarımlarında mevcut. Dalgıç, çalışmalar sırasında Aydın’ın arkadaşlarına ilk defa böyle bir suyla karşılaştıklarını, su derinliğinin bir adımda 50 santimetreden 7 metreye yükseldiğini söylüyordu. Dalgıç, suyun altında buna benzer yüzlerce çukurun kazıldığını, bu yüzden de nehrin her yanında yoğun girdaplar olduğunu vurguluyordu. Girdaplar yuttukları her şeyi kuma gömüyor, içinde hapsediyordu. Bu yüzden de girdabın yuttuğu hiçbir şey nehrin debi değişikliğine göre günlerce, haftalarca çıkamıyordu. Belki de girdabın yuttuğu birçok şey kuma batma seviyesine göre sonsuza kadar saplandığı yerden çıkamayacak. Tüm bunlar gözleri nehrin kenarına kurulan dört büyük kum ocağına çeviriyor.