Kundakçı sağcı yenilgiyi kabullendi

Dünya Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 16:30

  • ABD’de Kongre, Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığını tescil etti. 3 Kasım’da gerçekleştirilen başkanlık seçim sonuçlarını kabullenmeyen ve Çarşamba günü ırkçı, sağcı fanatiklerini Kongre binasına saldırtan Trump,  sonunda çekilmeyi kabul etti.

 

3 Kasım’da ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçim sonuçlarında hile yapıldığını iddia ederek kışkırtıcı söylemlerle taraftarlarını sokağa çağıran Trump, Kongre’nin Biden’ın kazandığını tescil etmesi ardından çekileceğini söyledi. Trump, seçimleri kazanan Biden'ın görevini devralması için ‘barışçıl’ bir geçiş dönemi sözü verdi.

Trump yanlıları Kongreyi bastı

Trump taraftarlarının Çarşamba günü, Beyaz Saray önünde gerçekleştirdiği miting ardından Kongre binasına yürüyerek Senato binasına girmesi nedeniyle yaşanan olaylarda 4 kişinin öldüğü bildirildi. Yaşanan şiddet olayları üzerine güvenlik güçleri sokağa çıkmak yasağı ilan ederken, Pentagon da yaklaşık bin 100 kadar Ulusal Muhafız mensubunun görevlendirildiğini aktardı.

Twitter Trump’ı sansürledi

Trump, son Twitter paylaşımında "Bu yaşananlar, kutsal ve ezici çoğunlukla kazanılan seçim galibiyetinin, çok uzun zamandır kötü muamele ve haksızlığa maruz kalan vatanseverlerden acımasızca çalındığında ortaya çıkan olaylardır. Barış ve sevgi içinde evinize dönün. Bu günü sonsuza dek hatırlayın" diye yazdı. Twitter, Trump’ın bu paylaşımına “topluluk kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle sansürledi, mesajın paylaşılmasını ve yorum yapılmasını engelledi.

Peşpeşe istifa geldi

Trump destekçilerinin ABD Kongre binasını basması ve şiddet olayları istifalara neden oldu. Daha önce seçim sonuçlara itiraz edeceğini açıklayan bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, yaşananlardan ötürü bu kararlarından vazgeçtiklerini duyurdu. Öte yandan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham olaylar nedeniyle görevlerinden istifa etti.

NATO: Sonuçlara saygı duyulmalı

ABD’de yaşanan olaylara ilişkin bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'daki görüntüleri “şok edici” olarak tanımladı.

Uluslararası arenadan tepki

Yenilgiyi kabullenmeyen Trump taraftarlarının Kongre binasını basması ve şiddet olaylarına yol açması uluslararası arenada da yankı buldu. Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Borrell "ABD demokrasisine görülmemiş saldırı" derken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Artık Amerikalı seçmenlerin tercihlerini kabullenin. Demokrasiyi ayaklar altına almaya son verin" açıklamasını yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır" sözlerini, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise “Yeni Başkan Biden, Amerikan halkını birleştirerek, gerilimi aşacaktır" ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, olayları "utanç verici" olarak tanımladı.

Trump’a eleştiri yağdı

Trump yanlılarının Kongre binası baskını nedeniyle ertelenen Senato oturumu yeniden başlarken, olayları kışkırtan Trump’a eleştiri yağdı. Cumhuriyetçiler dahil, söz alan senatörler Trump’a sert eleştiri getirdi. Açılış konuşmasını yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “Bugün Kongre’ye zarar verenlere sesleniyorum, siz kazanmadınız. Şiddet hiçbir zaman kazanmaz, özgürlük kazanır. Ve burası hâlâ halkın evi. Şiddete başvuranlar en sert şekilde cezalandırılacak” diye konuştu. Cumhuriyetçi Mitch McConnell ise “Demokrasimizi kesintiye uğratmaya çalıştılar ve başarısız oldular. Kriminal davranışlar ABD Kongresi’nde hiçbir zaman hakim olmayacak” ifadelerini kullandı.

Demokratlardan Chuck Schumer da söz alarak “Bu güruh, büyük ölçüde Trump’ın sözleri ve yalanlarıyla kışkırtıldı”  değerlendirmesini yaptı.

3 Kasım 2020'de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin ardından 14 Aralık 2020'de ABD genelindeki 538 delege oylarını kullanmış, Demokrat aday Biden 306 delegeyle rakibi Trump’ı geride bırakmıştı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.