Kurdistan ve Türkiye'den kısa kısa

.

.

  • Fazladan hapsin nedeni bilinmiyor
  • 45 günde 35 sürgün
  • Tahliyesine 6 ay kala sürgün
  • 13 siyasetçiye hapis
  • Kürtçeye sadece 10 öğretmen
  • İktidara güven dipte

Fazladan hapsin nedeni bilinmiyor

İHD Sêrt Şubesi Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ekinci, 2025'te tahliye olması gereken Zeki Kayar’ın müddetnamesinin 2031 olarak düzeltilmesine ilişkin henüz bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi. 

Sêrt'te 23 Kasım 1993'te tutuklanan Zeki Kayar’a (51), “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla yargılandığı davada müebbet hapis cezası verildi. 31 yıldır tutsak olan Kayar'a, kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 1 Haziran 2016’da yayımlanan bir makalesi gerekçe gösterilerek, 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Cezanın 2018’de onaylanması üzerine de Kayar’ın müddetnamesi 5 Ocak 2025 olarak yeniden düzenlendi. Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ocak'ta Adana-Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Kayar’a, tebliğ edilen yeni müddetnamede ise tahliye tarihi 2031 olarak yer aldı. Kayar'ın, 19 Nisan’da Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurusuna herhangi bir dönüş yapılmadı.  Kayar, ayrıca İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne de başvuru yaptı.

İHD Sêrt Şubesi Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ekinci, Kayar’ın infazının 5 Ocak 2025’te tamamlaması gerektiğini vurguladı. Kayar’ın tahliyesinin 2031’e ertelenmesinin nasıl gerçekleştirildiğini bilmediklerini belirten Ekinci, “Yanlış hesaplama olabilir, keyfi bir düzenleme olabilir, gözden kaçmış bir şey de olabilir, bilmiyoruz. 6 yıl ceza alabilecek ne suç işlemiş olabilir? Bunun hukukta bir yeri yok. Burada bir hukuksuzluk ortaya çıkıyor. Tabi daha elimizde net bir veri yok” şeklinde konuştu.

Ekinci, gerekli yerlere itiraz başvurusunda bulunacaklarını söyleyerek, “Müddetnamenin gittiği Kürkçüler Cumhuriyet Başsavcılığına ve infaz bürosuna itirazlarımızı yazacağız. Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne, İçişleri Bakanlığına, Adalet Bakanlığına da başvurarak, itirazımızı yapacağız” dedi. SÊRT

 

* * *

45 günde 35 sürgün

Urfa 1 ve 2 Nolu T Tipi Cezaevleri’nden son 45 günde 35 siyasi tutsak, farklı cezaevlerine sürgün edildi.

Herhangi bir gerekçe gösterilmeden her hafta rutinleşen sürgünler, ailelere bilgi verilmeden gerçekleştiriliyor. Büyük bir bölümü Erzincan Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edilen tutsaklar arasında, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından infazı ertelenen 30 yıllık tutsak Abdulmecit Yüksekbağ ile Pirsûs (Suruç) ilçesinde 9 Mart’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Baran Karak ve Serkan Bali de bulunuyor. RIHA

 

* * *