Küresel Koalisyon: DAİŞ tehdidi sürüyor

Dünya Haberleri —

29 Haziran 2021 Salı - 15:55

  • DAİŞ’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nu Roma’da gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, DAİŞ tehdidinin hala sürdüğü belirtildi ve mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

 

İtalya’nın başkenti Roma’da 81 ülkenin katıldığı DAİŞ’le Mücadele Küresel Koalisyonu toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı. DAİŞ’i tümden yenilgiye uğratacak koşulların oluşturulması yönündeki kararlılığın beyan edildiği kaydedilen bildirgede, sivillerin korunmasının öncelik olduğu ve evrensel hukukun her koşul altında gözetilmesi gerektiği ifade edildi.

DAİŞ’in hala bir tehdit olduğu vurgulanan bildirgede, bu çete örgütünün Koalisyon’un etkin olmadığı alanlarda kendisini yeniden örgütleme ve sivilleri hedef alma kabiliyetinin önüne geçmek için koordineli eylem planının gerekliği olduğu belirtildi. 

Toplantıda DAİŞ’den kurtarılan bölgelerin yeniden istikrara kavuşması için destek sağlanmasının önemine vurgu yapıldı, Suriye’de kalıcı çözüm için Suriye halkının yanında olduğu ifade edildi. Ayrıca hem Kuzey-Doğu Suriye’de hem de Irak’ta DAİŞ’lilerin ve ailelerinin durumuna dikkat çekilen bildirgede, “Bu kişilerin geldikleri ülkelerle yakın koordinasyon içinde etkili adalet ve hesap sorma mekanizmalarının uygulanmasına yönelik kararlılık” ortaya konuldu.

Özellikle Kuzey-Doğu Suriye’de tutuklu DAİŞ’lilerin ve kampta kalan ailelerinin durumunun “endişe oluşturmaya devam ettiği” belirtilen bildirgede “bu ciddi meseleye kapsamlı ve uzun vadeli bir çözüm bulunması gerektiği” ifade edildi.

DAİŞ’le Mücadele Küresel Koalisyonu, Afrika kıtasında etkinlik gösteren DAİŞ bağlantılı grupların etkisiz kılınması için daha fazla çaba gösterileceğini kaydetti.

ROMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.