Kürt halkı meydanlara çıktı

Yurt Dışı Haberleri —

20 Kasım 2022 Pazar - 19:00

.

.

  • Kurdistanlılar Türk devletinin savaş uçakları ile gerçekleştirdiği eş zamanlı saldırının ilk anlarından itibaren meydanlara çıktı. Eş zamanlı saldırıya eş zamanlı eylemlerle cevap verdi.
  • Türk devleti Rojava ve Başûrê Kurdistan’a savaş uçakları, SİHA ve topçu bombardımanı ile saldırı düzenledi. Saldırı haberinin gece yarısı duyulması ile birlikte Kurdistanlılar Avrupa’nın kentlerinde eş zamanlı meydanlara çıktı. 

Türk devletinin Cumartesi gecesi yerel saat ile 24:00’da Rojava Kurdistanı, Kuzey Doğu Suriye ve Başûrê Kurdistan’a dönük topçu ve hava bombardımanı ile gelişen işgal saldırılarına karşı Avrupa’daki Kurdistanlılar bir çok merkezde meydanlara çıktı. Savaş uçaklarının öncelikli olarak sivil halkı hedef aldığı işgal saldırılarına karşı KNK, KON-MED, KCDK-E, demokratik toplum örgüleri ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisiz kalmayın çağrısı ile Almanya, Fransa ve İsviçre’de Kurdistanlılar protesto gösterilerine başladı. Başkentlerle birlikte onlarca kentte eylem yapan Kurdistanlılar tüm gece ve gündüz eylemlerini sürdürdü. Türk devletinin özellikle DAİŞ’E karşı savaşta sembolleşen kenti olan Kobanê’yi savaş uçakları ile bombalamasına karşı Kurdistanlıların tepkileri üst düzeye çıktı. 

Kürtler ve dostları alanlarda

İşgalci Türk devletinin Rojava’ya ve gerillaya yönelik saldırılarına karşı dünyanın her tarafında Kürtler ve dostları alanlara çıktı. Pazar günü yapılan kitlesel gösteri ve protesto yürüyüşlerinden bazıları şöyle: 

ALMANYA

Frankfurt

Frankfurt’ta merkezi tren istasyonunda bir araya gelen Kurdistanlılar kent merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Michael Wilk ve Frankfurt Kürt Bölge meclisleri adına yapılan konuşmalarda, Avrupa’nın sessizliğine tepki göstererek, ‘tüm Kurdistanlılar ve dostları alanlarda olmalıdır’ denildi.

Düsseldorf

Düsseldorf’ta DGB Haus önünde Kurdistanlılar ve enternasyonalist gençler ve Türkiyeli devrimci kurumlar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde FED-MED adına bir konuşma yapan Ahmet Kobanê, “Hak talep edilmez alınır. Her yer direniş alanı olmalı. Dünya medyası Kürt şehirlerine yapılan saldırıyı YPG, YPJ ve PKK saldırı olarak veriyor” diyerek tepki gösterdi.

FRANSA

Marsilya

Türk devletinin savaş uçakları ile Rojava ve Qendîl’i bombalamasının ardından Marsilya’da yaşayan Kurdistanlılar ve dostları meydanlara yürüdü.

Marsilya Demokratik Kürt Toplum Derneği (DKTM) tarafından yapılan acil çağrı üzerine Avrupa Parlamentosu Temsilciliği önünde toplanan Kürtler gecenin geç saatlerine kadar alanda bekleyişini sürdürdü. Sabahın ilk saatlerinde Kürtler "Kürdistan'a yönelik Türk askeri saldırganlığını durdurun!" başlıklı 10 bin adet bildiri ile alanlara yeniden çıktı. Gün içinde Canabiere meydanında yapılacak yürüyüş için halk toplanmaya başladı.

Bordeaux

Fransa’nın Bordeaux kentinde pazar günü saat 12.30’da tren garında protesto eylemi gerçekleşti. 

İSVEÇ