Kürt Hristiyan Ezgileri

Kültür/Sanat Haberleri —

21 Eylül 2020 Pazartesi - 03:00

  • “Bilmediğim bir dilde dua okursam ben bir şey anlamam ki Tanrı anlasın. O yüzden biz kendi dilimizle, kendi içimizden, ruhumuzdan gelen bir hisle ona ibadet ediyoruz. Bugün aynı şekilde birçok yerde de Kürtçe ibadet edilen kiliseler var."

Uzun yıllar Diyarbakır Kilisesi’nde din görevlisi olarak çalışan Şaban Ok, herkesin kendi anadilinde ibadet etmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, 7 yıl önce Kürtçe ilahiler söyleme akımını başlatan isimlerden biri. Bu ilahileri Kilamên Kurdên Mesîhî 1 ve 2 (Kürt Hristiyan Ezgileri) adıyla iki albümde toplayan Şaban Ok, ANF’den Zeynep Kuray’a konuştu.

İlk albümü Kilamên Kurdên Mesîhî 2013 yılında Z Müzik’ten, ikinci albümü Kilamên Kurdên Mesîhî 2 de geçen yıl Armano Müzik’ten çıkan Şaban Ok, Tanrı’nın her ulusun kendi diliyle ona ezgi söylemesini isteyeceğini ifade ederek şunları belirtti: “Bilmediğim bir dilde dua okursam ben bir şey anlamam ki Tanrı anlasın. O yüzden biz kendi dilimizle, kendi içimizden, ruhumuzdan gelen bir hisle ona ibadet ediyoruz. Bugün aynı şekilde birçok yerde de Kürtçe ibadet edilen kiliseler var. Duanın da bir yöntemi yok aslında. Her şey kalıplaştırılmış bir şekilde önümüze sürüldüğü için öyle yapılıyor yoksa duanın bir şekli yok. Siz Tanrı ile söyleşiyorsunuz ve içinizden ne geliyorsa onu ifade ediyorsunuz.”

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.