Kürtçe için 1 milyon imza

Toplum/Yaşam Haberleri —

3 Eylül 2021 Cuma - 20:00

Kürtçe Anadil Günü

Kürtçe Anadil Günü

  • Kürtçenin eğitim dili olması için imza kampanyası başlatan dernek ve partilerle yeniden bir araya geleceklerini aktaran MED-DER Eşbaşkanı Şilan Elmaz Kan, hedeflenen 1 milyon imzadan 200 binin toplandığını aktardı.   

ERGİN ÇAĞLAR

MA/AMED

 

Kürt Dil ve Kültür Ağı, Kürt Dil Platformu ve çok sayıda siyasi partinin içerisinde yer aldığı 21 Şubat Komisyonu tarafından Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması talebiyle 22 Şubat’ta başlatılan imza kampanyası sürüyor. Kampanyanın yürütücüleri, yüz yüze veya online toplanan imza sayısını 1 milyona ulaştırmayı hedefliyor. Kampanyanın yürütücülerinden Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği'nin (MED-DER) Eşbaşkanı Şilan Elmas Kan, şimdiye kadar 200 bin imza topladıklarını aktararak, kampanyanın büyütülmesi çağrısı yaptı. 

 

Kampanya Kürtçe için önemli

Başlattıkları imza kampanyasının ciddi bir sahiplenmeyle devam ettiğini söyleyen Kan, kampanyanın Kürtçe için çok önemli olduğunu vurguladı. Kan, son dönemlerde Kürtçe üzerindeki baskı ve saldırılara işaret ederek, "Konya ve Ankara’da yaşanan ırkçı saldırılar gündemimiz ve dil çalışmalarını gevşetti. Fakat artan saldırılara karşı bu çalışmaları daha fazla sahiplenmeliyiz. Dil çalışmalarımızı genişletip amaç haline getirmemiz lazım. Şu anda istediğimiz gibi bir çalışma ortaya koyduk mu? Hayır. Dil çalışmalarımız için etkinlikler, kampanyalar, stantlar açalım isterdik. Tabi bu çalışmalarımızı ve hedeflerimizi bırakacağız anlamına gelmiyor. Çalışmalarımızı büyüterek devam ettireceğiz. Dil çalışmalarımızı Kürt halkının gündemine sokmaya çalışacağız. Kendine 'Kürdistanlıyım' diyen herkes bu çalışmayı sahiplenmeli. Dilimize sahip çıktığımız sürece sorunlarımızı peyder pey çözeriz" diye konuştu.  

 

Yüz yıllık inkar 

"Tek dil, tek bayrak ve tek millet" söylemleriyle ülkedenin diğer farklılıklarının da yok sayıldığına dikkati çeken Kan, medyadan devlet kurumlarına kadar Kürtçe üzerindeki baskıların bu söylemler üzerinden geliştiğini ifade etti. Kan, “Bugünkü saldırıların nedeni Kürtçenin sahiplenilmesinden dolayıdır. Yıllardır devlet okulları ve ona ait medya Kürt halkının kendi kültüründen, kimliğinden uzak durması için milliyetçi anlayışla çalışmalar yürütüyor. Saldırılar yıllarca yürütülen faşist düşüncenin hayata geçişidir. Bu yüz yıllık inkar siyasetinin dışa vurumudur” ifadelerini kullandı.

 

200 bin imza toplandı 

Dil için dernek, örgüt ve partilerle tekrardan bir araya geleceklerini aktaran Kan, “Dil komisyonunda yer alanlarla siyasi partilerin yürüttüğü imza çalışmalarına ilişkin önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz. Şu ana kadar 200 bine yakın imza toplandığı bilgisi var elimizde. Önümüzdeki 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde, hedeflediğimiz 1 milyon imzayı yakalayarak, Kürt dilinin savunmasını yapacağız. Devletin Kürtçeye olan yaklaşımını bir kez daha ortaya koyacağız” dedi. Kan, “Dil unutulursa kültür de kimlik de unutulur. Onun için herkes kendi dili için çalışmalar yürütmeli ve onun örgütlemesini yapmalı” çağrısı yaptı. 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.