Kürtler hafta boyunca eylemde

Diaspora Haberleri —

24 Şubat 2021 Çarşamba - 15:57

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak amacıyla Almanya’nın Stuttgart, Frankfurt, Düsseldorf ve Fransa’nın başkenti Paris ve Marsilya kentlerinde düzenlenen çadır ve oturma eylemleri devam ediyor.

 

DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kentinde FED-MED öncülüğünde Pazartesi günü başlatılan oturma eylemi bugün TEV ÇAND sanatçılarının katılımıyla sürdü. Etkinlikte Besime Konca kadın özgürlük mücadelesine ilişkin seminer verdi. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise, demokratik konfederalizmin boyutları üzerine sunumda bulundu. TEV ÇAND sanatçıları stranlarıyla eyleme renk kattı. 

STUTTGART

Stuttgart’ta Kobanê Meydanı’nda Pazartesi günü başlayan çadır eyleminin bugünkü etabında Meryem Kadın İnisiyatifi Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için Birleşmiş Milletleri (BM) göreve çağıran mektup gönderdi.

FRANKFURT

Frankfurt Hauptwache’de Salı günü başlayan çadır eylemi 5 gün sürecek. Eylemin amacına ilişkin yapılan açıklamada “Öcalan’ın özgürlüğüne kadar eylemlerimiz sürecek” denildi. Oturma eylemi; Frankfurt, Giessen, Mannheim, Mainz, Darmstadt ve Saarbrücken’in meclis bileşenleri tarafından yürütülüyor.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Nöbet eylemi Fransa Parlamentosu önünde yürütülüyor. Pazartesi günü başlayan eylemde, Öcalan’ın özgürlüğü için BM Genel Sekreterliği’ne gönderilmek üzere başlatılan kampanya çerçevesinde imza toplandı. Eylem boyunca Öcalan’a yönelik komplo ve mutlak tecride ilişkin bilgilendirme yapıldı, Demokratik Ulus ve Demokratik Konfederalizm kitapları dağıtıldı.

MARSİLYA