Kürtlerin haysiyeti için birlik

10 Kasım 2020 Salı - 15:52

  • Yaşadığı yerde devletlerin zulmü altında olan bir halkın, hakkını ve haysiyetini korumak için birlik olmanın yollarını araması gerektiği vurgulayan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, tüm Kürtlere birlik çağrısı yaptı.

Partisinin Grup Toplantısı’nda konuşan Sancar, Kürtlerin yaşadığı bütün topraklarda devletlerin zulmünun her zaman kendini gösterdiğini belirterek, sadece birkaç başlığın bu zulmün boyutlarını göstermeye yeteceğini söyledi. Eşbaşkan Sancar, ”Irak’ta Enfal’i, Suriye’de Qamişlo’yu, İran’da neredeyse her gün infaz edilen idamları hatırlayalım. Bir halk her gün yaşadığı her yerde o topraklardaki devletlerin zulmüne uğrarken ne yapmalıdır? Hakkını, haysiyetini savunmak için birlik olmanın yollarını bulmalıdır” dedi.

Güney’den endişe/kaygı verici haberler geldiğini; Kürt güçleri arasında yüksek gerilim ve maalesef bazı olumsuz gelişmeler de yaşandığını anımsatan Sancar, şöyle konuştu: ”Bir halk, böyle tehlike altındayken hiçbir Kürt gücü bu gerçekliği yok sayarak kendi halkı içinde yeni acılar yaratacak gelişmelere sebep olma hakkına sahip değildir. Sorun ne olursa olsun Kürt güçlerine düşen tek şey, çözümü diyalogda aramaktır. Sorunun ne olduğu değil, çözümün ne olduğu önemlidir. Çünkü belki de dünyada bu kadar tehdit altında olan başka bir halk yok.

Temsilcilerin bu laksı yok

Bu halkın siyasi temsilcilerinin de bu gerçeği görmezden gelme lüksleri yok, hakları yok. Biz elbette buradan sağduyu, diyalog ve müzakere çağrımızı yineliyoruz. Bütün taraflaradır çağrımız ama sadece taraflara değil, bütün Kürt halkına, yazarlarına, çizerlerine, sanatçılarına, alimlerin, rûsipîlerine çağrı yapıyoruz: Kürtler arası her türlü çözüm yolunun diyalog ve müzakere olduğunu sizler de haykırın, daha yüksek sesle bütün siyasi güçlere söyleyin. Hepimize düşen görev budur. HDP bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya her zaman olduğu gibi şimdi de hazırdır.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.