Polis baskını mahkemeye taşınıyor

Yurt Dışı Haberleri —

Londra'da protesto gösterisi

Londra'da protesto gösterisi

  • Londra Haringey’de bulunan Kürt Toplum Merkezi'ne (KCC) İngiltere İçişleri Bakanlığına bağlı polisler tarafından yapılan baskın mahkemeye taşınıyor. KCC yöneticileri ve avukatlar bu hukuksuzluğa karşı suç duyurusunda bulunacak
  • Kürt Toplum Merkezi Yöneticisi Türkan Budak: “Kürtler ve kurumları kriminalize edilemez. Sınır kapılarında Kürtler gözaltına alınarak saatlerce sorgulanıyor. Eylemler krminalize edilmek isteniyor ve yargı konusu yapılıyor. Baskılar kapımıza kadar dayandı. Kürtlerin sabrı kalmadı” 

İngiltere’de Kurdish Community Center (KCC) yöneticileri Kürtlere yönelik İngiliz polisinin kriminalizasyon politikalarına karşı dava açmaya hazırlanıyor. ‘Özel mülke izinsiz saldırı’, ‘Kürtleri kriminalize ederek hedef gösterme’ ve ‘keyfi baskılar’ şekilde üç ana başlıkta yapılacak suç duyurusu için hazırlıklar tamamlandı. Bir yanda dava hazırlıkları yapılırken İngiltere’deki çok sayıda kurumun çatı örgütlenmesi Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ile bir araya gelen çok sayıda gösterici bir yürüyüşle polisin uygulamlarını protesto etti. 

Londra’da Kürt Toplum Merkezi’ne (KCC) yönelik polis saldırısına tepkiler her geçen gün artıyor. KCC yöneticileri baskını yargıya taşımaya hazırlanırken Kürt, Alevi, devrimci, sosyalist ve yöresel derneklerden oluşan Demokratik Güç Birliği tarafından yapılan eyleme yüzlerce kişi, “Kürtlere karşı kriminalizasyona son” dedi. Londra’da 26 Kasım akşamı Diriliş Bayramı dolayısıyla Kürt Toplum Merkezi’nde yapılmak istenen kutlamalar öncesi İçişleri Bakanlığı’na bağlı polis ve anti-terör timleri tarafından dernek binasına baskın düzenlenmişti. Kürtlere ait özel mülke izinsiz bir şekilde giren İngiliz polisine karşı sert direniş gösterilirken, yaşanan arbedede 3 Kürt aktivist hafif şekilde yaralanmış, polis KCC binasından geri çekilmek zorunda kalmıştı.