Leyla’ya mektuplar

Kadın Haberleri —

14 Ocak 2021 Perşembe - 23:00

  • Tutsak edilen Leyla Güven’e dünyanın farklı ülkelerinden isimler dayanışma mektubu gönderiyor. İngiliz oyuncu Maxine Peake “umut ve dayanışma göndermek istiyoruz” derken, İngiltere’den Lord Hylton ise “Barış arayışınızın kalıcı olduğuna inanıyorum ve en kısa zamanda tahliye olmanızı umut ediyorum” diye belirtiyor.

HABER MERKEZİ

Sosyal medya üzerinden başlatılan bir kampanya ile, 22 yıl 3 ay hapse mahkum edilen DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’e dünyanın farklı ülkelerinden mektuplar gönderiliyor. Bugüne kadar Brezilya, İngiltere, İsviçre ve Almanya’dan gönderilen mektuplar Türkçeye çevrildi. 

’Direnişin vücut bulmuş hali’

Kampanyayı İngiltere’de yayan İngiliz oyuncu Maxine Peake, “Leyla’ya yalnız olmadığını bilmesi için umut ve dayanışma mesajı göndermek istiyoruz” diyerek kampanyaya katıldığını açıklıyor ve herkesi katılmaya çağırıyor.

Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni uzun süredir destekleyen Peake, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için açlık grevine giren Leyla Güven’i Şubat 2019’da uluslararası bir delegasyonla Amed’deki evinde ziyaret etmişti. Peake, bu görüşmeyi büyük bir onur olarak nitelendiriyor.

Güven için “Leyla, Kürt kadınlarının direnişinin vücut bulmuş hali ve bu yüzden hedef alındı“ diyen Peake, Güven’in Kürt halkının özgürlüğü için özgürlüğünden feda ettiğini vurguluyor ve serbest bırakılması için birleşme çağrısında bulunuyor.

PIK çağrı yaptı

Peace in Kurdistan (PIK) adına Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na gönderilen mektupta ise, kuruluşundan bu yana HDP’nin devlet baskısı altında olduğuna dikkat çekilerek, Bakanlığın, nüfuzunu kullanarak Leyla Güven’in serbest bırakılması ve demokrasi üzerindeki tehditlerinin sona erdirilmesi için harekete geçmesini istedi. Mektubun sonunda, “Türkiye’ye uluslararası hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil kurumların kararlarına uyma yükümlülüğü hatırlatılmalıdır. İngiltere, temel ve temel hakların Türkiye tarafından desteklendiğinden emin olmalı ve bunu yapamazsa ne tür adımlar atacağını düşünmelidir” ifadeleri kullanıldı.

‘Barış arayışınız kalıcı’

Lordlar Kamarası’ndan Lord Hylton olarak bilinen Raymond Jolliffe, gönderdiği mektupta, 1994’ten itibaren birçok kez Kürdistan’ı ziyaret ettiğini belirtiyor ve Leyla Güven’e hitaben, “Muhalefet partilerinin bir dostu olarak barış arayışınızın kalıcı olduğuna inanıyorum ve en kısa zamanda tahliye olmanızı umut ediyorum; en içten dilek ve dualarımla sizi selamlıyorum” diyor. 

‘Dünya mücadelenizi izliyor’

Brezilya’dan Guilherme adıyla gönderilen mektupta ise Kürt halkının mücadelesinin Güney Amerika’da da görüldüğü belirtilerek, “Mücadeleniz, mücadelemizi hatırlıyor” deniliyor. Devamında ise “Kürt halkının mücadelesinden ve demokratik modernite fikrinden etkilenen bir kardeşinizin artık var olduğunu unutmayın. Güçlü olun! Dünya mücadelenizi izliyor ve doğru yolda olduğunuzu biliyoruz. Bu yol, insanlığın, adaletin ve mutluluğun yanı. Bu dava sadece Kürt halkının değil, aynı zamanda dünyadaki tüm mazlumların davasıdır” mesajı veriliyor.

İsviçreli aktivist Lean Siegrist ise, mektubunun siyasi içerikli olması halinde cezaevi yönetiminin engelleyeceği endişesiyle, ülkesinin coğrafyasını tasvir edeceğini belirtiyor, mektubunun sonunda ise “Dilerim adalet, sizi tutuklamakla haksızlık ettiğini tez zamanda anlar” sözlerine yer veriyor.

25 Ocak’a kadar

25 Ocak 2021’e kadar devam edecek kampanya kapsamında Türkçe’ye çevrilecek mektuplar, İngilizce, Almanca ve Kürtçe olarak dilankaracadag@hotmail.com adresine gönderilebilir.  Kampanya sürdürücüleri, mektupların fotoğraflarını ya da videolarını #LettersForLeyla hashtag’iyle paylaşılmasını da rica ediyor.

paylaş