Tahliye edilmedi, hücreye atıldı

Cengiz Akkaya

Cengiz Akkaya

  • Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde cezası bitmesine rağmen tahliye edilmeyen Cengiz Akkaya, tek kişilik hücrede tutuluyor. 

Ağır tecrit ve hak ihlallerine karşı 4 Ekim’den bu yana açlık grevi eyleminin sürdüğü Konya Ereğli Yüksek Güvenlik Cezaevi’nde, tutsakların infazları ertelenerek tahliyeleri engelleniyor. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde öğrencisi ve aynı zamanda HDP Isparta İl Örgütü yöneticisi olduğu 2015'te “Örgüt üyeliği” ve “Erdoğan’a hakaret” iddialarıyla hakkında dava açılan Cengiz Akkaya, Isparta E Tipi Cezaevi’ne konuldu. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 1 ay 15, “Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle 1 yıl 9 ay 25 gün hapis cezası verilen Akkaya, 5 yıl sonra Ereğli T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Daha sonra Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilen Akkaya, cezaevi idaresince verilen disiplin cezaları gerekçesiyle üç aydır tek kişilik hücrede tutuluyor.  

Cezası bitmesine rağmen tahliye edilmeyen Akkaya, gönderdiği mektupla infazının yakıldığını anlattı. Akkaya, “Örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen cezanın dörtte üçünü tamamladığını, “Erdoğan’a hakaret” suçunun ise yasa gereği tutukluluk durumunun olmadığını belirterek, verilen cezanın bitmesine rağmen tahliyesinin engellendiğini söyledi. Akkaya, infazının Cezaevi Gözlem ve İdare Kurulu tarafından “Örgütten ayrılmamıştır” gerekçesiyle engellendiğini aktararak, kendisine pişmanlık dayatıldığını söyledi. KONYA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.