Libya’daki mülteci merkezinden tüyler ürperten görüntü

Dünya Haberleri —

  • Libya’daki bir göçmen gözaltı merkezinde hayatını kaybetmiş bir kadının cesedinin mültecilerin tutulduğu bir koğuşta bekletildiği görüntüler dehşet uyandırdı. 

 

İtalya başta olmak üzere birçok AB ülkesinin, mülteci akışının durdurulması için anlaşma peşinde koştuğu Libya’dan tüyler ürpertici bir görüntü geldi. 

‘Bize yardım edin’ çığlığı

Dijital medyada yayınlanan görüntülerde kalabalık bir mülteci merkezinde yerde yatan bir kadının cesedi görülüyor. Görüntüleri çeken kişi “bu kadın bu sabah öldü, cezaevindeyiz, bize yardım edin” diyor. 

İki hafta önce çekildiği düşünülen ve Libya'dan Tunus'a gelen bir grup tarafından Guardian'la paylaşılan görüntülerde Trablus'taki Abu Salim gözaltı merkezinin bir odası görülüyor. Yüzlerce kadın sığınmacının yataklara tıkıştırıldığı odayı işaret eden Nijeryalı bir kadının tesisi "hapishane" olarak adlandırdığı duyuluyor.

30 saniyelik klip, zayıf bir kadının yerde yattığı, çıplak ve gözlerinin açık olduğu görüntülerle sona eriyor. Nijeryalı kadın "Bu kadın öldü" diyor. "Bu sabah öldü."

MSF ve BM videoyu doğruladı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve bir BM kaynağı videonun gerçek olduğunu doğruladı ve Abu Salim'de çekildiğini söyledi.

Abu Salim’deki mülteci merkezi daha önce de birçok kez insanlık dışı koşullar nedeniyle gündeme gelmişti. MSF'ye göre Haziran 2021'de tutuklulara otomatik silahlarla ateş açılmış ve çok sayıda can kaybı yaşanmıştı. Grup geçtiğimiz hafta Trablus'taki tıbbi faaliyetlerini yıl sonuna kadar sonlandıracağını duyurdu.

Tüberkülozdan ölmüş olabilir

Görüntülere ilişkin The Guardian gazetesine konuşan BM kaynağı, Somalili olduğu düşünülen videodaki kadının tüberkülozdan ölmüş olabileceğini söyledi. Au Salim'de gözaltında tutulan düzinelerce sığınmacı hastalığa yakalanmış durumda ve yardım görevlileri bu kişilerin yataklarla dolu kalabalık odalarda çürümeye terk edildiğini ve tıbbi bakıma erişimlerinin olmadığını bildiriyor. 

Abu Salim’den çıkmak isteyen sığınmacılar ancak 1000 dolar ödedikleri zaman bu mümkün olabiliyor. Sığınmacılar bunun dışında Abu Salim’den çıkışın mümkün olmadığını ifade ediyor. 

Af Örgütü de belgelemişti

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Batı ve Orta Akdeniz Özel Temsilcisi Vincent Cochetel, uluslararası toplumdan Libya’daki keyfi gözaltılara son verilmesinin sağlanması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi. 

Bugüne kadar birçok sivil toplum örgütü Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalıştıktan sonra AB destekli Libya sahil güvenliği tarafından zorla geri gönderilen insanları barındırmak için kullanılan Libya'daki gözaltı merkezlerinde şiddetli dayak, cinsel şiddet, gasp ve zorla çalıştırma olaylarını belgeledi. Uluslararası Af Örgütü'nün 2021 yılında yayınladığı bir raporda, gardiyanların kadınları su karşılığında cinsel birlikteliğe zorladıkları ve tutuklulara ateş ettikleri belirtilmişti. 

İnsanlığa karşı suç kapsamında

Af Örgütü, Libyalı yetkililerin istismarla dolu DCIM merkezlerini kapatma sözü verdiğini, ancak yeni açılan veya yeniden açılan merkezlerde insan hakları ihlallerinin devam ettiğini söyledi.

BM insan hakları konseyi için hazırlanan bir rapor 2021 yılında Libya'daki göçmen gözaltı merkezlerindeki koşulların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olabileceği sonucuna vardı.

AB’nin anlaşma imzaladığı Tunus da işin içinde

Libya'daki gözaltı merkezlerinden kaçmayı başaranlar, AB'nin geçen ay düzensiz göçü durdurmaya yardımcı olmak için 1 milyar Euroluk bir anlaşma imzaladığı Tunus sınırını geçmeye çalışıyor.

Tunus son zamanlarda yüzlerce sığınmacıyı Libya sınırı boyunca ıssız bir bölgeye götürmekle suçlanıyor ve bu insanlar Libyalı sınır muhafızları tarafından tekrar tutuklanarak gözaltı merkezlerine geri gönderiliyor.  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.