Lukaşenko çark etti!

Dünya Haberleri —

18 Ağustos 2020 Salı - 23:00

  • Belarus’un yeniden seçim yapmayı kabul etmesi halinde “devlet olarak öleceklerini” iddia eden Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, yeni bir açıklama ile ülkesindeki yeni seçim taleplerini şartlı olarak kabul etttiğini duyurdu.

Belarus’ta taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Lukaşenko, ülkesinde yeniden seçim yapılmayacağını, yeni bir seçimin “ülkesinin ölmesi” anlamına geleceğini açıkladıktan sonra şimdi şart koşarak seçim taleplerini kabul ettiğini belirtti.

Lukaşenko, üzerinde çalışılan değişikliklerle yeni anayasanın kabulü sonrasında yeniden seçimlere gidilebileceğini duyurdu. Lukaşenko, "Bu bir referandumla kabul edilmelidir. Çünkü bir önceki anayasayı referandumla kabul ettik. İsterseniz yeni anayasaya göre cumhurbaşkanlığı, parlamento ve yerel seçimleri yapalım" diye konuştu.

Belarus’un başkenti Minsk’te hafta sonu, ülke tarihinin en büyük protesto gösterilerinden biri düzenlenmiş, "Özgürlük Yürüyüşü" adı verilen gösteri’de seçimlerin yenilenmesi çağrısı yapılmıştı.

24 Avrupa Birliği ülkesi Belarus’ta seçimlerin yenilenmesi çağrısı yaparken; Rusya, Çin ve Türkiye seçim sonuçlarından duydukları memnuniyeti ifade etmiş ve Lukaşenko’yu tebrik etmişti.

MİNSK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.