Mandela’nın ülkesinde Öcalan konferansı

Yurt Dışı Haberleri —

Öcalan’a Özgürlük’ konferansı / Güney Afrika Cumhuriyeti - Cape Town

Öcalan’a Özgürlük’ konferansı / Güney Afrika Cumhuriyeti - Cape Town

  • Apartheid rejimini yıkan ve şimdi iktidarda olan Afrika Ulusal Kongresi (ANC) temsilcisinin ve Nelson Mandela’nın yoldaşlarının da katıldığı ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferans Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da başladı.
  • Nelson Mandela ile özdeşleşen Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) Temsilcisi Cameron Dugmore konferans açılışında, “Öcalan’ın özgürlüğü bu mücadelenin zaferi olacaktır. ANC olarak Kürt halkının mücadelesine uluslararası alanda destek olacağız” dedi

EREM KANSOY / CAPE TOWN

Güney Afrika Cuhuriyeti’nde “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Dünyaya Barış ve İstikrar” konferansı düzenlendi. ANC Temsilcisi Cameron Dugmore, “Mandela’nın mücadele verdiği bu topraklarda Öcalan’ın konuşulması çok önemli” derken; Mandela’nın yol arkadaşı ve Anayasa Mahkemesi eski yargıcı Albie Sachs ise “Mandela’nın mücadelesini bugün Kürt halkında da görüyoruz. Tüm dünya Öcalan’a yönelik zulme karşı durmalı” diye konuştu. 

Kürt İnsan Hakları Çalışma Grubu (KHRAG) ve Suriye Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi tarafından düzenlenen iki günlük konferans başkent Cape Town’da gerçekleşti. Konferansa Bakurê Kurdistan, Kuzey-Doğu Suriye’den temsilciler ile Güney Afrikalı tanınmış birçok siyasetçi, hukukçu, akademisyen ve insan hakları savunucusu katıldı. 

Milyonları temsil ediyor

Konferansın ilk günü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebi ile Öcalan’ın felsefesinin, dünya barışına katkıları ve Kürt sorununun çözümü başlıkları tartışıldı. Açılış konuşmasını yapan KHRAG Eşbaşkanı Fazela Mohamed, “Bugün salonda belki binlerce kişi yok ama burada bulunan katılımcılar milyonları temsil eden isimler. Burada bulunan isimler aynı zamanda Öcalan’ın fikirlerini ve özgürlüğünü de savunuyorlar. Mandela’nın yoldaşları da burada. İki halkın özgürlük mücadelesini bu konferans ile birleştirip pekiştirmiş olacağız” dedi. 

Afrika Ulusal Kongresi’nin Temsilcisi, Cameron Dugmore

ANC: Kürt halkının yanındayız

Güney Afrika’da seçimleri defalarca tek başına hükümet kurabilecek çoğunlukta kazanan, Nelson Mandela’nın da içinde mücadele yürüttüğü Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) Temsilcisi Cameron Dugmore, “Mandela’nın mücadele verdiği bu topraklarda Öcalan’ın konuşulması çok önemli” dedi. Kürt halkının büyük bir mücadele verdiğini belirten Dugmore, “Öcalan’ın özgürlüğü bu mücadelenin zaferi olacaktır. ANC olarak Kürt halkının mücadelesine uluslararası alanda destek olacağız” diyerek, Öcalan’ın özgürlüğü için daha aktif rol oynayacaklarını belirtti.