Meksika polisi ateş açtı

Kadın Haberleri —

11 Kasım 2020 Çarşamba - 18:05

  • Meksika’nın Cancun kentinde iki kadının katledilmesini protesto amaçlı sokağa çıkan halka polis ateş açtı, 4 kişinin yaralandığı, 8 göstericinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Meksika'da protestocular, hafta sonu Cancun'da iki kadının öldürülmesi nedeniyle sokaklardaydı. Polis, protestocuların belediye binasına girmeye çalışmasının ardından ateş açtı. Quintana Roo Eyalet Valisi Carlos Joaquin Gonzalez polisin “saldırgan tutumunu” kınadı.
Gonzalez, protestoculara karşı silah kullanılmaması için verdiği emirlerin dinlenmediğini söyledi.
Televisa haber kanalına konuşan vali, yerel emniyet müdürünün bu emre uymadığını, kitleyi dağıtmak için silah kullanma kararı verdiğini anlattı.
Yerel polis birimleri protestoculara karşı plastik mermi kullanıldığını söylese de vali kullanılanın gerçek mermi olduğunu açıkladı ve emniyet müdürünü açığa aldığını duyurdu.
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatılmasını emretti.


Hafta sonu kentte 24 saat arayla iki kadının cesedi bulunmuştu. Çok sayıda cinayetin küçük bir kısmının aydınlatılabilmesi ülke genelinde tepki çekiyor.

MEXICO CITY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.