Merkel: Belarus sonuçlarını tanımıyoruz

Dünya Haberleri —

19 Ağustos 2020 Çarşamba - 16:21

  • 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi Belarus’taki seçim sonuçlarını ve muhaliflere uygulanan polis şiddetini görüşmek üzere bir araya geldi. Zirve sonrası bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel “seçim sonuçlarını tanıyoruz” dedi.

 

AB bünyesinde bulunan 27 ülkenin Belarus’taki seçim sonuçlarını görüşmek üzere video konferans yöntemi ile düzenlediği zirve sonuçlandı. Sonuçlara ilişkin bir açıklama yapan Merkel, Belarus seçimlerinin adil ve serbest gerçekleşmediğini söyleyerek, “seçim sonuçlarını tanımıyoruz” diye konuştu. Düzenlenen seçimlerde büyük kural ihlalleri olduğundan şüphe duymadıklarını belirten Merkel, Belarus'taki muhalefetin siyasi diyalog süreci başlatma talebini desteklediklerini kaydetti.

Belarus’ta göstericilere ilişkin uygulanan polis şiddetine de dikkatleri çeken Merkel, “İnsanlara yönelik vahşi şiddeti kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Belarus’ta seçimleri kabul etmeyen muhaliflerin gösterilerinde polisin ağır şiddet kullanması eleştiri konusu olmuş, birçok ülke Belarus hükümetine tepki göstermişti. Avrupa Birliği, ülkeye yönelik yaptırımların masada olduğunu açıklamış, 26 yıldır iktidarda bulunan Aleksandr Lukaşenko ise Belarus’un ‘düzenini sağlamak’ üzere Rusya Devlet başkanı Putin’i müdahaleye çağırmıştı.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.