Merkel yine ‘yumuşatma’ peşinde

Dünya Haberleri —

21 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

  • Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krize ilişkin bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, her iki ülkeye gerginliği azaltma çağrısı yaptı.

Merkel ve Macron, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Akdeniz kıyısında yer alan Cote d'Azur'da yazlık rezidansında buluşarak Doğu Akdeniz krizini görüştü. Basına açıklama yapan her iki lider, Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan sondaj gerginliğinin azaltılması çağrısında bulundu. Merkel, "Biz sorunların gerilimin tırmandırılarak değil, konuşarak çözülmesinden yanayız. Bu, bütün taraflar için geçerlidir” açıklamasını yaparken, Macron ise Doğu Akdeniz'de yaşanan sorunun Avrupa Birliği’nin (AB) “egemenliğini savunma” meselesi olduğunu belirtti. Macron, bölgede gerilimin azaltılmasının asıl amaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Doğu Akdeniz’de, Türk devletinin sondaj faaliyetleri nedeniyle  Yunanistan ile yaşadığı krize Fransa da dahil olmuş ve AB’ye “yaptırım” çağrıları yapılmıştı.

Doğu Akdeniz krizinde Türkiye’ye yönelik tepkiler yoğunluk kazanırken, Almanya Başbakanı Merkel’in devreye girerek “yumuşatma” pozisyonu alması ise dikkat çekiyor.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.