Mesele bir belediye değil

Tuncer Bakırhan

Tuncer Bakırhan

  • AKP-MHP ittifakının çimentosunun Kürt düşmanlığı olduğunu vurgulayan DEM Parti Eşbaşkanı Bakırhan, "Artık söz konusu olan sadece Kürt'ün kazandığı bir belediye, sadece Mehmet Sıdık Akkış değil. Bu mesele, artık bir ulusal onur meselesidir” dedi.

Türk İçişleri Bakanlığının, seçimlere katılması, seçilmesi ve mazbata alması kabul edilen Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ı, devam eden davaları bahanesiyle gözaltına alıp alelacele Hakkari Valisi'ni kayyum olarak atamasına tepkiler sürüyor.

Colemêrglilerin seçtiği Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ı gözaltına alıp görevden uzaklaştıran; belediyeyi işgal ederek yerine kayyum atayan Türk hükümetine, bu zorbalıktan vazgeçme çağrısı yapılıyor. DEM Parti, aldığı kesintisiz direniş kararı gereği Colemêrg'de gece nöbet tutup gündüz yürüyüş yaptı. Kuzey Kurdistan ve Türkiye'nin birçok kentinde protesto eylemleri düzenlendi. Kayyumu reddettiğini açıklayıp kente heyet gönderen CHP'nin yanı sıra hukuk, insan hakları, sivil toplum örgütleri ile sendika ve muhalif siyasi partiler de halkın iradesinin tanınmamasına tepki gösteriyor.

Kahpece gasp edildi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, 58 farklı emek ve demokratik kitle örgütü ile siyasi parti temsilcisinin de katıldığı dünkü Grup Toplantısı'nda konuştu.

Colemêrg Belediyesi’ne kayyum atanmasını darbe olarak nitelendiren Bakırhan, şunları söyledi: “Hakkari Belediyemiz alçakça, kahpece gasp edildi. Sistem bütün gücüyle Hakkari’ye yöneliyordu, garnizon yapmışlardı. Geçmişte de çok fazla kirli işlerin yürütüldüğü merkezlerden biri haline gelmişti. Biz Hakkari’de siyasi partilerle yarışmadık. Korucular, 5’li çete, kirli sermaye, itirafçılar, devletin bütün kurumları; AKP-MHP iktidarı, JİTEM ittifakıyla yarıştık.

 

 

Yağma yok, izin vermeyeceğiz

Hakkari, bir irade beyanında bulundu ama iktidar, kayyum atadı. Zannediyorlar ki; gasp etmelerine sessiz kalacağız. Buna izin vermeyeceğiz. Yok öyle yağma! Wan’da olduğu gibi Türkiye’nin emekçileri, ezilenleri, gerçek demokratik muhalefet ile birlikte Hakkari halkının iradesini savunmaya devam edeceğiz. Tekrar yerel yönetimleri alıncaya kadar da Hakkari’den ayrılmayacağımızı bir kez daha buradan belirtmek istiyorum. En sonda söylediğimi en başta söyleyeyim; bu haksızlığa, hukuksuzluğa, düşmanlığa artık yeter."

YSK kararıyla seçildi

Eşbaşkan Akış’ın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) onayıyla aday olduğunu hatırlatan Bakırhan, “YSK, seçilebilir dedi, şu ana kadar herhangi bir sorun yoktu. Bir anda ne oldu da ortada bir karar yokken dosyada gizlilik kararı varken eşbaşkanımız suçlu gösteriliyor? Hangi cüretle mahkeme kararı olmadan, soruşturma bile değilken kendinizi mahkeme yerine koyup bu kararı veriyorsunuz?” diye sordu.