Mezar taşlarıyla savaşıyorlar

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 07:36

  • Lice’deki Sîsê Mezarlığı’nın yakılmasına tepki gösteren aileler, ”Ölülerimizle, kemiklerimizle, mezar taşlarımızla savaşıyorlar” dedi.

 

Amed’in Lice ilçesine bağlı Sîsê (Yolçatı) Mahallesi’nde bulunan mezarlık, farklı tarihlerde üç kez saldırıya uğradı. Mezarlığa dönük son saldırı ise Kurban Bayramı’ndan önce gerçekleşti. Aileler, bayram dolayısıyla mezarlığı ziyaret ettikleri sırada ateşe verildiğini gördü. Çocukları Sîsê Mezarlığı‘nda bulunan aileler, mezarlığın tahrip edilip yakılmasına tepki gösterdi. Mezarlığın yakılmasının zulüm olduğunu dile getiren Asiye Kılınç, dünyanın başka bir yerinde böyle bir olayın yaşanamayacağını ifade etti. Kılınç, “İnsan bir kez ölür, kaç kez ölebilir. Buranın yiğitlere, kahramanlara ait olduğunu biliyorlar. O yüzden korkup yakıyorlar. Mezardakilerin yeniden kalkacağını sanıyorlar. Ölülerimizden, kemiklerimizden, mezar taşlarımızdan korkuyorlar. Mezarların ayaklanmasından korkuyorlar” dedi.

Biz kendi vatanımızdayız

 “Mezarlıklarımızdan, ormanlarımızdan ne istiyorsunuz” diye soran Münevver Pasin, “Bizim yüreğimiz yanmış. Mezarlıklarımızı görüyoruz, yüreğimiz daha da yanıyor. İnsan olan mezarlık yakmaz. Tarihin neresinde görülmüş mezarlığın yakıldığı? Biz onların memleketine gidip talan etmedik. Biz kendi topraklarımızda vatanımızdayız” şeklinde konuştu.

Bu dava devam eder

 Devletin Kürtleri yakarak bitirmek istediğini söyleyen Rabia Tekin de şunları kaydetti: ”Bu ormanlarda binlerce canlı var. Ormanla birlikte binlerce canlı yanıyor. Mezarlıktaki insanlar ölüdür. Toprağın altındadır. Kürtler var olduğu sürece davasından vazgeçmez. Bu dava devam eder. Ölsek de mücadelemizi sürdürüyoruz. Devlet ne yaparsa yapsın eninde sonunda yola gelecektir. Ölülerin kalkıp, önlerine geçmesinden korkuyorlar. Bu kadar zulüm yaparsa korkması da normal. Ne yapıyorlarsa davamızdan vazgeçiremiyorlar.” 

Özel savaş politikası

 Mezarlıkların yakılmasının özel savaş politikasının bir parçası olduğunu söyleyen Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanı Yüksel Almas, iktidarın doğadaki tüm canlılarla savaştığını belirtti. İktidarın savaşarak bir sonuç elde edemediğine dikkat çeken Yüksel, “Siyasette de başarısızlığa doğu gidiyor. Artık yapacağı bir şey kalmamış. Son çare Kürtlerin mezarlarına el atıyor. Ölülerimize el atıyor. Sadece canlılarla değil ölülerle de savaşıyor” dedi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.